Νέα

Αληθινή φιλία... στις μέρες μας υπάρχει;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα psix_fan
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 667
  • Εμφανίσεις 28K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

psix_fan

Μέλος
Εγγρ.
13 Οκτ 2008
Μηνύματα
2.439
Κριτικές
5
Like
459
Πόντοι
36
Δύσκολο θέμα αλλά και δύσκολο πράγμα η φιλία, η αληθινή φιλία. Στα δύσκολα ποιός σας στέκεται; Γιατί εκεί νομίζω φαίνεται η πραγματική φιλία. Στα ωραία και στα εύκολα όλοι πρώτοι είμαστε. Αν και ακόμα και στα εύκολα υπάρχει κόλλημα στην εύρεση φίλου σήμερα. Ακόμα περισσότερο όμως στις στιγμές εκείνες που χρειαζόμαστε κάποιο καλό φίλο να μιλήσουμε, να πούμε τον πόνο μας ρε αδερφέ, υπάρχει κάποιος που αν του τηλεφωνήσετε θα έρθει να σας βρει ό,τι κι αν κάνει εκείνη την ώρα; Εσείς τι λέτε;  :think:
 

Επισκέπτης
Υπάρχει φίλε,αλλά προσφέρεται μόνο από αληθινούς ανθρώπους.Δύσκολο να τους βρείς,όσο δύσκολο είναι να ξεχωρίσεις το αληθινό από το ψεύτικο.Το μόνο σίγουρο είναι ότι στις μέρες μας υπάρχει πολλή,αληθινή,...μοναξιά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: j 1973

bosikos

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2011
Μηνύματα
287
Like
0
Πόντοι
1
ανάλογα.. η γυναικία φιλία για παράδειγμα ΔΕΝ υπάρχει. :tits2:
 
OP
OP
psix_fan

psix_fan

Μέλος
Εγγρ.
13 Οκτ 2008
Μηνύματα
2.439
Κριτικές
5
Like
459
Πόντοι
36
Πολύς κόσμος κάθεται ώρες στον υπολογιστή του επειδή δεν έχει την παρέα που θα τον έκανε να ξεκουνηθεί από τον καναπέ του, να ντυθεί, να βγει και να περάσει καλά. Και να οι virtual φίλοι μέσω fb, και να τα άπειρα likes, τα ψεύτικα γέλια και οι χαζοφιλοφρονήσεις. Συμφωνώ πάντως με τον lithin για την αληθινή μοναξιά. Πάντως ρε παιδιά εγώ ξέρω πολύ κόσμο που ενώ εχει φίλους προτιμάει να καθήσει μέσα. Αυτό είναι πολύ λυπηρό. :jerking:
 
  • Like
Αντιδράσεις: j 1973

neos123

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιαν 2010
Μηνύματα
8.954
Κριτικές
1
Like
12
Πόντοι
66
Δύσκολο θέμα αλλά και δύσκολο πράγμα η φιλία, η αληθινή φιλία. Στα δύσκολα ποιός σας στέκεται; Γιατί εκεί νομίζω φαίνεται η πραγματική φιλία. Στα ωραία και στα εύκολα όλοι πρώτοι είμαστε. Αν και ακόμα και στα εύκολα υπάρχει κόλλημα στην εύρεση φίλου σήμερα. Ακόμα περισσότερο όμως στις στιγμές εκείνες που χρειαζόμαστε κάποιο καλό φίλο να μιλήσουμε, να πούμε τον πόνο μας ρε αδερφέ, υπάρχει κάποιος που αν του τηλεφωνήσετε θα έρθει να σας βρει ό,τι κι αν κάνει εκείνη την ώρα; Εσείς τι λέτε;  :think:
ρε φιλε αυτο το στις μερες μας δεν ισχυει παντα ιδιοι ηταν οι ανθρωποι..
τεσπα πολυ σπανια θα βρεις αυτους τους ανθρωπους γτ ηταν ,ειναι ,και θα ειναι ελαχιστοι...αμα θες να μιλισεις με καποιον στις δυσκολες στιγμες η οικογενεια σου μερικες φορες ειναι η καλυτερη λυση...αν παλι οχι ..απλα τα πραγματα τα αντιμετωπιζεις  μονος
 

Επισκέπτης
Πολύς κόσμος κάθεται ώρες στον υπολογιστή του επειδή δεν έχει την παρέα που θα τον έκανε να ξεκουνηθεί από τον καναπέ του, να ντυθεί, να βγει και να περάσει καλά. Και να οι virtual φίλοι μέσω fb, και να τα άπειρα likes, τα ψεύτικα γέλια και οι χαζοφιλοφρονήσεις. Συμφωνώ πάντως με τον lithin για την αληθινή μοναξιά. Πάντως ρε παιδιά εγώ ξέρω πολύ κόσμο που ενώ εχει φίλους προτιμάει να καθήσει μέσα. Αυτό είναι πολύ λυπηρό. :jerking:
Ποτέ δεν ξέρεις τι traffic παίζει στο κεφάλι του καθενός.
 

neos123

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιαν 2010
Μηνύματα
8.954
Κριτικές
1
Like
12
Πόντοι
66
Πολύς κόσμος κάθεται ώρες στον υπολογιστή του επειδή δεν έχει την παρέα που θα τον έκανε να ξεκουνηθεί από τον καναπέ του, να ντυθεί, να βγει και να περάσει καλά. Και να οι virtual φίλοι μέσω fb, και να τα άπειρα likes, τα ψεύτικα γέλια και οι χαζοφιλοφρονήσεις. Συμφωνώ πάντως με τον lithin για την αληθινή μοναξιά. Πάντως ρε παιδιά εγώ ξέρω πολύ κόσμο που ενώ εχει φίλους προτιμάει να καθήσει μέσα. Αυτό είναι πολύ λυπηρό. :jerking:
αλλο γνωστοι και αλλο φιλοι ...και γω εχω πολλους μλκες γνωστους αλλα δεν βγαινω μαζι τους ...
μοναξια υπαρχει σιγουρα σε μεγαλο βαθμο γιαυτο καλο ειναι να βρεις ενα στοχο στην ζωη σου και να κανεις δραστηριοτητες αλλιως μια ζωη θα νιωθεις μονος
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Θελω πολυ να πιστευω πως υπαρχει.

Ομως η εννοια της ''φιλιας'' απο μια ηλικια και μετα, εχει πολλες διαφοροποιησεις και ο καθενας την αντιλλαμβανεται διαφορετικα,
αναλογα τα βιωματα και τις αμυνες που εχει αναπτυξει μεσα απο αυτα.
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Υπάρχει φίλε,αλλά προσφέρεται μόνο από αληθινούς ανθρώπους.Δύσκολο να τους βρείς,όσο δύσκολο είναι να ξεχωρίσεις το αληθινό από το ψεύτικο.Το μόνο σίγουρο είναι ότι στις μέρες μας υπάρχει πολλή,αληθινή,...μοναξιά.
Τα ειπες ολα !
 

axaxouxas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Απρ 2007
Μηνύματα
21.957
Κριτικές
2
Like
8
Πόντοι
366
Μπορουμε να το παμε λιιιιγο παραπερα το θεματακι.

Τι εστι φιλια ?
 
OP
OP
psix_fan

psix_fan

Μέλος
Εγγρ.
13 Οκτ 2008
Μηνύματα
2.439
Κριτικές
5
Like
459
Πόντοι
36
Μπορουμε να το παμε λιιιιγο παραπερα το θεματακι.

Τι εστι φιλια ?
Να σου απαντήσω. Αυτά που έγραψα στην αρχή συν το να σέβεσαι, να θαυμάζεις και να αγαπάς τον άλλον, να λες θετικά πράγματα γι'αυτόν όταν ο ίδιος δεν είναι παρόν, να του τηλεφωνείς μια-δυο φορές την εβδομάδα για να βρεθείτε να πειτε τα δικά σας και ταυτόχρονα να μην τον πιέζεις και να μην του θυμώνεις για μαλακίες.
 

aoratos2010

Μέλος
Εγγρ.
31 Ιαν 2010
Μηνύματα
3.189
Like
2
Πόντοι
16
Δύσκολο θέμα αλλά και δύσκολο πράγμα η φιλία, η αληθινή φιλία. Στα δύσκολα ποιός σας στέκεται; Γιατί εκεί νομίζω φαίνεται η πραγματική φιλία. Στα ωραία και στα εύκολα όλοι πρώτοι είμαστε. Αν και ακόμα και στα εύκολα υπάρχει κόλλημα στην εύρεση φίλου σήμερα. Ακόμα περισσότερο όμως στις στιγμές εκείνες που χρειαζόμαστε κάποιο καλό φίλο να μιλήσουμε, να πούμε τον πόνο μας ρε αδερφέ, υπάρχει κάποιος που αν του τηλεφωνήσετε θα έρθει να σας βρει ό,τι κι αν κάνει εκείνη την ώρα; Εσείς τι λέτε;  :think:

Πολύ ωραίο θέμα psix fan!

Φιλία; Και σε ποιον δεν είναι απαραίτητη;

Είναι βασική μας ανάγκη.

Απλά δεν είναι εύκολο. Ειδικά μετά από κάποια ηλικία που δεν είσαι πλέον ανέμελος , που οι φίλοι σου / φίλες παντρεύονται, κάνουν παιδιά, δουλειές , υποχρεώσεις , κούραση κτλ κτλ.

Εξαρτάται που ζεις, τη δουλειά κάνεις, πώς δραστηριοποίεισαι ..... παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο. Σίγουρα όμως πρέπει να το επιδιώκεις. Δεν μπορεί οι άλλοι/άλλες να κάνουν πάντα το πρώτο βήμα.

Πάντως παίζει πολύ μοναξιά, σφίξαν και τα οικονομικά των περισσοτέρων ..... γάμισε τα.  :-

Άσχετο : ενώ έχω αρκετούς πιστεύω φίλους ..... είτε το πιστεύετε είτε όχι κάποιες συζητήσεις τις κάνω πιο άνετα εδώ..... :P ειδικά τώρα τελευταία κάποια thread είναι πολύ ωραία, δεν αναλώνονται σε μαλακιές .....

Αλλά σίγουρα η ζωντανή επικοινωνία είναι σαφώς καλύτερη!


 

neos123

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιαν 2010
Μηνύματα
8.954
Κριτικές
1
Like
12
Πόντοι
66
Πολύ ωραίο θέμα psix fan!

Φιλία; Και ποιος σε ποιον δεν είναι απαραίτητη;

Είναι βασική μας ανάγκη.

Απλά δεν είναι εύκολο. Ειδικά μετά από κάποια ηλικία που δεν είσαι πλέον ανέμελος , που οι φίλοι σου / φίλες παντρεύονται, κάνουν παιδιά, δουλειές , υποχρεώσεις , κούραση κτλ κτλ.

Εξαρτάται που ζεις, τη δουλειά κάνεις, πώς δραστηριοποίεισαι ..... παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο. Σίγουρα όμως πρέπει να το επιδιώκεις. Δεν μπορεί οι άλλοι/άλλες να κάνουν πάντα το πρώτο βήμα.

Πάντως παίζει πολύ μοναξιά, σφίξαν και τα οικονομικά των περισσοτέρων ..... γάμισε τα.  :-

Άσχετο : ενώ έχω αρκετούς πιστεύω φίλους ..... είτε το πιστεύετε είτε όχι κάποιες συζητήσεις τις κάνω πιο άνετα εδώ..... :P ειδικά τώρα τελευταία κάποια thread είναι πολύ ωραία, δεν αναλώνοννται σε μαλακιές .....

Αλλά σίγουρα η ζωντανή επικοινωνία είναι σαφώς καλύτερη!
το σαιτ ειναι ολα τα λεφτα ...
 

aoratos2010

Μέλος
Εγγρ.
31 Ιαν 2010
Μηνύματα
3.189
Like
2
Πόντοι
16
αλλο γνωστοι και αλλο φιλοι ...και γω εχω πολλους μλκες γνωστους αλλα δεν βγαινω μαζι τους ...
μοναξια υπαρχει σιγουρα σε μεγαλο βαθμο γιαυτο καλο ειναι να βρεις ενα στοχο στην ζωη σου και να κανεις δραστηριοτητες αλλιως μια ζωη θα νιωθεις μονος

Ναι πολύ σωστός! Και αν είναι ομαδικές οι δραστηριότητες (π.χ. γυμναστήριο) ακόμα καλύτερα.  :)
 

inaCcessiBle

Μέλος
Εγγρ.
5 Οκτ 2007
Μηνύματα
2.615
Κριτικές
1
Like
1
Πόντοι
16
ανάλογα.. η γυναικία φιλία για παράδειγμα ΔΕΝ υπάρχει. :tits2:

υπαρχει και αυτη απλα σπανιζει :rolleyes:
Πολλοι λενε οτι δεν υπαρχει φιλια μεταξυ ενος αντρα και μιας γυναικας,εμενα ο κολλητος μου αντρας ειναι παντως  :sunglasses:
 

duskolieggrafi

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2011
Μηνύματα
5.009
Κριτικές
203
Like
5.129
Πόντοι
17.436
Θα πω την αποψη μου αν και φοβαμαι πως καποιοι μπορει να με περασουν για Λιλα  :2funny: φιλια σημαινει αγαπη, να μην μπορεις να φανταστεις τη ζωη σου χωρις καποια ατομα, δεν εχει να κανει τοσο ουτε με το ποσο συχνα βγαινετε ουτε με τιποτα μετρησιμο, ειναι απλα καποια ατομα που ειναι κομματια της ζωης μας, καποια ατομα που αν εξαφανιζονταν η ζωη μας θα ηταν αδεια.
Προσωπικα οταν καποιες φορες καθομαι και αναλογιζομαι τα επιτευγματα μου καταληγω σε ενα συμπερασμα: Μονο οι ανθρωποι εχουν σημασια. Και οι εμπειριες μας.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom