Νέα

ChatGPT, νέα επανάσταση στο χώρο της πληροφορικής;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα George71
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 493
  • Εμφανίσεις 26K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

abcxyz

Μέλος
Εγγρ.
22 Ιουν 2013
Μηνύματα
300
Like
510
Πόντοι
81
Aπ τα πιο ενδιαφεροντα θεματα που επεσε σε αδρανεια.. Οι εχοντες γνωση ας το ξαναζωντανεψουν.:hi:
 
  • Like
Αντιδράσεις: GRxx

FlashDance

Σεβαστός
Εγγρ.
24 Ιουν 2022
Μηνύματα
3.065
Κριτικές
4
Like
7.174
Πόντοι
1.336
Στην αρχη διαφημιζοταν σαν θαυμα , αλλα ψιλοαπογοητευση , γι' αυτο χανει χρηστες παγκοσμιως
Αποδεικνυεται οτι τιπατα δε νικαει το ανθρωπινο μυαλο οταν δεν υπαρχουν εξαρτησεις ( πχ μουνι, τζογος )
Πχ αν αλλαξεις στην ιδια ερωτηση τη θεση καποιων λεξεων , χωρις να αλλαξεις το νοημα , σου δινει εντελως διαφορετικες απαντησεις
 

kiss-my-feet

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Αυγ 2023
Μηνύματα
657
Like
1.369
Πόντοι
206
o ανθρωπος σιγά σιγά καταλήγει να μιλάει σε μιά συσκευη. κειμενογραφος κι τώρα αυτο.
 
  • Like
Αντιδράσεις: abcxyz

Michael Scott

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Νοε 2021
Μηνύματα
6.646
Κριτικές
20
Like
23.263
Πόντοι
8.346
Για συγκεκριμένα πράγματα είναι καλό. Αλλά δεν είναι πανάκεια
 
  • Like
Αντιδράσεις: abcxyz

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.816
Κριτικές
15
Like
11.475
Πόντοι
3.846
Στην αρχη διαφημιζοταν σαν θαυμα , αλλα ψιλοαπογοητευση , γι' αυτο χανει χρηστες παγκοσμιως
Αποδεικνυεται οτι τιπατα δε νικαει το ανθρωπινο μυαλο οταν δεν υπαρχουν εξαρτησεις ( πχ μουνι, τζογος )
Πχ αν αλλαξεις στην ιδια ερωτηση τη θεση καποιων λεξεων , χωρις να αλλαξεις το νοημα , σου δινει εντελως διαφορετικες απαντησεις
Εδώ μας έλεγε ο George71 ότι σύντομα οι μισοί θα χάσουμε τις δουλειές μας και άλλες τέτοιες σαχλαμάρες.

Ένα εργαλείο ήταν και είναι, όχι κάτι που θα αντικαταστήσει τους πάντες.
 
  • Like
Αντιδράσεις: abcxyz

Odin_

Ανώτερος
Εγγρ.
1 Δεκ 2014
Μηνύματα
4.448
Κριτικές
28
Like
19.338
Πόντοι
5.896
...μολις πηγα να ανεβασω το ιδιο video!!!!! Εμεινα στο copy χωρις το paste :cheesy:
Επισης απο το ιδιο καναλι του Παυλου Καστανα (Astronio) ενα καταπληκτικο video-συζητηση για AI, ChatGPT και αλλες εφαρμογες!
Ειναι αρκεταααα μεγαλο (2.5h) αλλα εαν εχετε χρονο πραγματικα αξιζει!

 
  • Like
Αντιδράσεις: ZoReN

papaphilips

Ανώτατος
Εγγρ.
26 Ιουλ 2018
Μηνύματα
21.392
Κριτικές
94
Like
46.708
Πόντοι
17.311
...μολις πηγα να ανεβασω το ιδιο video!!!!! Εμεινα στο copy χωρις το paste :cheesy:
Επισης απο το ιδιο καναλι του Παυλου Καστανα (Astronio) ενα καταπληκτικο video-συζητηση για AI, ChatGPT και αλλες εφαρμογες!
Ειναι αρκεταααα μεγαλο (2.5h) αλλα εαν εχετε χρονο πραγματικα αξιζει!

παρα παρα πολλές ώρες παίχτη.
τα βιδεος τέτοιου τύπου πρέπει να είναι μαξ μιας ώρας.

στο από πάνω περίμενα πιο σκληρές ερωτήσεις από ένα σημείο και μετά για να δω αντίδραση από ρομπότ, αλλά και πως το έχουν προγραμματίσει για να απαντάει σε σκληρές ερωτήσεις, αλλά η άλλη έκανε πλακιτσα.
 

Odin_

Ανώτερος
Εγγρ.
1 Δεκ 2014
Μηνύματα
4.448
Κριτικές
28
Like
19.338
Πόντοι
5.896
παρα παρα πολλές ώρες παίχτη.
τα βιδεος τέτοιου τύπου πρέπει να είναι μαξ μιας ώρας.

στο από πάνω περίμενα πιο σκληρές ερωτήσεις από ένα σημείο και μετά για να δω αντίδραση από ρομπότ, αλλά και πως το έχουν προγραμματίσει για να απαντάει σε σκληρές ερωτήσεις, αλλά η άλλη έκανε πλακιτσα.
...βασικα απανταει διπλωματικα, αν κ πηγε να το παγιδευσει ο Παυλος με ερωτηση τυπου "το Διλημμα του τρενου" αλλα δεν!
Παντως η εκπαιδευση των μοντελων αυξανει συνεχως εκθετικα κ του χρονου θα ειναι ετη φωτος απο την κουβεντα που κανουμε τωρα!
 
  • Like
Αντιδράσεις: GRxx

ZoReN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2013
Μηνύματα
5.759
Κριτικές
8
Like
2.516
Πόντοι
506
Εδώ μας έλεγε ο George71 ότι σύντομα οι μισοί θα χάσουμε τις δουλειές μας και άλλες τέτοιες σαχλαμάρες.

Ένα εργαλείο ήταν και είναι, όχι κάτι που θα αντικαταστήσει τους πάντες.
Ποιοι θα χάσουμε τις δουλειές και γιατί? Οι developers, οι designers, οι κειμενογράφοι? Ένα απλό εργαλείο είναι που κάποιους τους βοηθάει σε κάποια πράγματα
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.816
Κριτικές
15
Like
11.475
Πόντοι
3.846
Ποιοι θα χάσουμε τις δουλειές και γιατί? Οι developers, οι designers, οι κειμενογράφοι? Ένα απλό εργαλείο είναι που κάποιους τους βοηθάει σε κάποια πράγματα
Μη Ρωτάς εμένα.
Το άλλο τζιμανι ρώτα που έγραφε τα δράματα τόσο καιρό ότι ήρθε να μας αντικαταστήσει όλους και τώρα που έπεσε η δημοτικότητα του εργαλείου σταμάτησε να λέει τα παραμύθια του
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.379
Κριτικές
2
Like
5.548
Πόντοι
2.356
Έχει φτιαχτεί λέει μια εφαρμογή "βοηθητική" έτσι ώστε όταν κάνεις κάποιες μελέτες ή εργασίες και δουλευεις με CHAT GPT να μην μπορούν οι μηχανές plagiarism ή πώς λέγονται να εντοπίσουν ότι από κάπου "τραβάς πληροφορία". Προσπαθώ να βρω αυτην την εφαρμογή. Αν ξέρει κανείς ας γράψει.
 

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.816
Κριτικές
15
Like
11.475
Πόντοι
3.846
Έχει φτιαχτεί λέει μια εφαρμογή "βοηθητική" έτσι ώστε όταν κάνεις κάποιες μελέτες ή εργασίες και δουλευεις με CHAT GPT να μην μπορούν οι μηχανές plagiarism ή πώς λέγονται να εντοπίσουν ότι από κάπου "τραβάς πληροφορία". Προσπαθώ να βρω αυτην την εφαρμογή. Αν ξέρει κανείς ας γράψει.
Δεν είναι απλά μια εφαρμογή.
Είναι εργαλεία που συνήθως ως πληρωμένα κάνουν τσεκ και αλλάζουν λίγο το κείμενο για να περνάει τους ελέγχους που ψάχνουν για ΑΙ κείμενο.
Γενικά άλλοτε δουλεύουν και άλλοτε όχι.
Μην στηρίζεστε σε τέτοια για σοβαρή δουλειά.
Μόνο άνθρωπος μπορεί να κάνει καλή διόρθωση κειμένου και καμία εφαρμογή δεν μπορεί να τον αντικαταστήσει.
 

ZoReN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2013
Μηνύματα
5.759
Κριτικές
8
Like
2.516
Πόντοι
506
Μη Ρωτάς εμένα.
Το άλλο τζιμανι ρώτα που έγραφε τα δράματα τόσο καιρό ότι ήρθε να μας αντικαταστήσει όλους και τώρα που έπεσε η δημοτικότητα του εργαλείου σταμάτησε να λέει τα παραμύθια του
Πολλοί τα λέγανε αυτά. Θα φέρει αλλαγές ναι, αλλά να αυξηθεί εκθετικά η ανεργία από αυτά τα εργαλεία δε το βλέπω
 

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.011
Like
3.280
Πόντοι
1.706
Ποιοι θα χάσουμε τις δουλειές και γιατί? Οι developers, οι designers, οι κειμενογράφοι? Ένα απλό εργαλείο είναι που κάποιους τους βοηθάει σε κάποια πράγματα
Μην κοιτάς το δέντρο (chatGPT), κοίτα το δάσος (AI). Η τεχνητή νοημοσύνη δεν είναι μόδα, είναι τεχνολογία, η οποία ήρθε για να μείνει. Σε βάθος χρόνου ο περισσότερος κόσμος θα χάσει τη δουλειά του.
 

ZoReN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2013
Μηνύματα
5.759
Κριτικές
8
Like
2.516
Πόντοι
506
Μην κοιτάς το δέντρο (chatGPT), κοίτα το δάσος (AI). Η τεχνητή νοημοσύνη δεν είναι μόδα, είναι τεχνολογία, η οποία ήρθε για να μείνει. Σε βάθος χρόνου ο περισσότερος κόσμος θα χάσει τη δουλειά του.
Έχω "παίξει" με ότι AI εργαλείο υπάρχει. Δε μιλάω μόνο για το GPT μοντέλο. Το να εμπιστευτεί μια επιχείρηση ένα εργαλείο χωρίς να υπάρχει άνθρωπος από πίσω για να το ελέγχει μου φαίνεται δύσκολο.
 

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.011
Like
3.280
Πόντοι
1.706
Έχω "παίξει" με ότι AI εργαλείο υπάρχει. Δε μιλάω μόνο για το GPT μοντέλο. Το να εμπιστευτεί μια επιχείρηση ένα εργαλείο χωρίς να υπάρχει άνθρωπος από πίσω για να το ελέγχει μου φαίνεται δύσκολο.
Πάντα θα υπάρχει άνθρωπος από πίσω, αλλά θα συρρικνωθούν θέσεις εργασίας και πολλές επιχειρήσεις θα κλείσουν και θα μείνουν μόνο οι μεγάλες. Πχ στον τομέα μου (ακίνητα) και στην περιοχή μου (Montpellier) έχει καμμιά εκατοστή μεσιτικά γραφεία. Άντε να μείνουν καμμιά δεκαριά στο τέλος (μεγάλες φίρμες με πανγαλλικό δίκτυο) και πολλά λέω.
 

ZoReN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2013
Μηνύματα
5.759
Κριτικές
8
Like
2.516
Πόντοι
506
Πάντα θα υπάρχει άνθρωπος από πίσω, αλλά θα συρρικνωθούν θέσεις εργασίας και πολλές επιχειρήσεις θα κλείσουν και θα μείνουν μόνο οι μεγάλες. Πχ στον τομέα μου (ακίνητα) και στην περιοχή μου (Montpellier) έχει καμμιά εκατοστή μεσιτικά γραφεία. Άντε να μείνουν καμμιά δεκαριά στο τέλος (μεγάλες φίρμες με πανγαλλικό δίκτυο) και πολλά λέω.
Δεν ξέρω καθόλου τον συγκεκριμένο κλάδο για να έχω άποψη για αυτόν
 

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.011
Like
3.280
Πόντοι
1.706
Δεν ξέρω καθόλου τον συγκεκριμένο κλάδο για να έχω άποψη για αυτόν
Παράδειγμα ήταν. Το νόημα είναι ότι στους περισσότερους τομείς υπάρχουν διαδικασίες που μπορεί να τις κάνει το AI. Και θα απολυθούν υπάλληλοι και από την εταιρεία που μπορεί να επενδύσει σε αυτό, επειδή πλέον δεν θα τους χρειάζεται, αλλά και από άλλες που θα κλείσουν επειδή δεν θα μπορούν να αντέξουν τον ανταγωνισμό. Θα δημιουργηθούν βέβαια και θέσεις εργασίας σχετικές με το AI, αλλά προφανώς θα είναι πολύ λιγότερες κι εξειδικευμένες.

Δυστυχώς βαδίζουμε προς ένα αβέβαιο μέλλον που σε συνδυασμό με τον πληθυσμό της γης που αυξάνεται ραγδαία θα εκτινάξει την εγκληματικότητα στα ύψη και θα περάσουμε σε μεθόδους ελέγχου του πληθυσμού, αλλά αυτό είναι μία άλλη συζήτηση.
 

Μάγος του ΟΖ

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Σεπ 2022
Μηνύματα
611
Like
1.308
Πόντοι
206
Το ΑΙ πιστεύω ότι θα γίνει εργαλείο περισσότερο, όχι ότι θα αντικαταστήσει δουλειές. Θα δείξει.
Αν δημιουργηθεί "αχρηστη" κοινωνία ανέργων όπου όλα θα γίνονται μέσω τεχνητής νοημοσύνης, δε τα βλέπω καλά τα πράγματα.
Κάποτε στην πρώτη βιομηχανική επανάσταση, εργάτες μπουκαραν σε εργοστάσια να σπάσουν τους ηλεκτρικούς αργαλειούς. Και όμως βρέθηκαν καινούριες απασχολήσεις και ειδικότητες.
Λυπάμαι μόνο τους ψηφιακά αγράμματους. Η εποχή ανήκει στους κομπιουτεράδες
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom