Νέα

Εργένης ψάχνει πόλη να ζήσει

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Kalogero
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 710
  • Εμφανίσεις 35K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.131
Like
3.333
Πόντοι
1.706
Ψάχνω να βρω μία λύση ώστε και να περνάω καλά, αλλά και να βλέπω τους δικούς μου στην Ελλάδα περισσότερο τώρα που άρχισα να μειώνω την επαγγελματική μου δραστηριότητα και να έρχονται κι αυτοί να με βλέπουν χωρίς ταλαιπωρία. Ψάχνω λοιπόν νέα πόλη που να πληρεί τις παρακάτω προυποθέσεις:

-απευθείας πτήση προς/από Θεσσαλονίκη
-χώρα με cool πληθυσμό και κρατικές υπηρεσίες
-καιρός που να παλεύεται
-καλό σύστημα υγείας
-ει δυνατόν χαμηλή φορολογία. Θα ασχοληθώ κυρίως με επενδύσεις.

Υποψήφιοι προορισμοί - με βάση το site του αεροδρομίου Θεσσαλονίκης: Προορισμοί
-Παρίσι
-Κύπρος (Πάφος, Λάρνακα)
-Ιταλία (Μιλάνο, Βενετία, Ρώμη)
-Βουκουρέστι
-Βουδαπέστη

Δώστε αν θέλετε feedback για τη ζωή σε αυτούς τους προορισμούς (το Παρίσι το ξέρω). Κυρίως για τη νοοτροπία των ανθρώπων.
 
Τελευταία τροποποίηση:

Ωρίων

Μέγας
Εγγρ.
7 Ιουλ 2019
Μηνύματα
6.499
Κριτικές
2
Like
18.839
Πόντοι
3.836
Ψάχνω να βρω μία λύση ώστε και να περνάω καλά, αλλά και να βλέπω τους δικούς μου στην Ελλάδα περισσότερο τώρα που άρχισα να μειώνω την επαγγελματική μου δραστηριότητα και να έρχονται κι αυτοί να με βλέπουν χωρίς ταλαιπωρία. Ψάχνω λοιπόν νέα πόλη που να πληρεί τις παρακάτω προυποθέσεις:

-απευθείας πτήση προς/από Θεσσαλονίκη
-χώρα με cool πληθυσμό και κρατικές υπηρεσίες
-καιρός που να παλεύεται
-καλό σύστημα υγείας
-ει δυνατόν χαμηλή φορολογία. Θα ασχοληθώ κυρίως με επενδύσεις.
Προτείνω Τρίκαλα.
 

Nubic

Μέγας
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
4.495
Κριτικές
8
Like
11.421
Πόντοι
3.786
ευτυχως που εγραψες εργενης ,απολυτα σχετικο με τα υπολοιπα.

Αυτο που για να εισαι κοντα στη Θεσσαλονικη θες να μετακομισεις απο Μονακο στο Παρισι θυμιζει παλιο ανεκδοτο "μετακομισε απο Αθηνα στην Πατρα για να εινα πιο κοντα στο γιο της μενει Νεα Υορκη"
 

Nubic

Μέγας
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
4.495
Κριτικές
8
Like
11.421
Πόντοι
3.786

Ωρίων

Μέγας
Εγγρ.
7 Ιουλ 2019
Μηνύματα
6.499
Κριτικές
2
Like
18.839
Πόντοι
3.836

Dr. Kolompo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
3.042
Like
3.910
Πόντοι
456
Aθήνα θα έλεγα. Εναλλακτικά Αγρίνιο
Η Αθήνα έχει γειτονιές ακόμη και στο κέντρο της που θυμίζουν επαρχία.
 
OP
OP
K

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.131
Like
3.333
Πόντοι
1.706
ευτυχως που εγραψες εργενης ,απολυτα σχετικο με τα υπολοιπα.

Αυτο που για να εισαι κοντα στη Θεσσαλονικη θες να μετακομισεις απο Μονακο στο Παρισι θυμιζει παλιο ανεκδοτο "μετακομισε απο Αθηνα στην Πατρα για να εινα πιο κοντα στο γιο της μενει Νεα Υορκη"

Πού γράφω «κοντά στη Θεσσαλονίκη»; Για απευθείας πτήση μιλάω, ώστε να υπάρχει λιγότερη ταλαιπωρία. Μένω στο Montpellier κι όχι στο Μονακό, αλλά και από τα δύο δεν έχει απευθείας πτήση. Από το Montpellier ιδίως είναι μεγάλη ταλαιπωρία.

Από Παρίσι έχει για Θεσσαλονίκη απευθείας και συχνές πτήσεις, καθώς και πολύ φτηνότερα εισιτήρια.
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.480
Like
11.033
Πόντοι
3.556
Πού γράφω «κοντά στη Θεσσαλονίκη»; Για απευθείας πτήση μιλάω, ώστε να υπάρχει λιγότερη ταλαιπωρία. Μένω στο Montpellier κι όχι στο Μονακό, αλλά και από τα δύο δεν έχει απευθείας πτήση. Από το Montpellier ιδίως είναι μεγάλη ταλαιπωρία.

Από Παρίσι έχει για Θεσσαλονίκη απευθείας και συχνές πτήσεις, καθώς και πολύ φτηνότερα εισιτήρια.

Αν βοηθαει, εχω γνωστο που ζει Παρισι, πλεον στα 80 του, με πολλα λεφτα. Τα τελευταια πολλα χρονια, ζει χειμωνα Παρισι, καλοκαιρι Ελλαδα.

Βασικα γιατι να φυγεις απο Γαλλια και να χασεις το πλεονεκτημα της γλωσσας και ισως και της υπηκοοτητας που λογικα εχεις μετα απο τοσα χρονια Γαλλια;
Μπροστα στο Παρισι, πχ τι παραπανω μπορει να σου δωσει το Μιλανο, το Βουκουρεστι και η Βουδαπεστη; Μονο η Κυπρος εχει μια διαφορα, λογω καιρου, αλλα εκει το μερος ειναι τελειως διαφορετικο ως νησι που ειναι.
 

msakis

Μέγας
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
7.810
Κριτικές
20
Like
12.617
Πόντοι
4.546
Ψάχνω να βρω μία λύση ώστε και να περνάω καλά, αλλά και να βλέπω τους δικούς μου στην Ελλάδα περισσότερο τώρα που άρχισα να μειώνω την επαγγελματική μου δραστηριότητα και να έρχονται κι αυτοί να με βλέπουν χωρίς ταλαιπωρία. Ψάχνω λοιπόν νέα πόλη που να πληρεί τις παρακάτω προυποθέσεις:

-απευθείας πτήση προς/από Θεσσαλονίκη
-χώρα με cool πληθυσμό και κρατικές υπηρεσίες
-καιρός που να παλεύεται
-καλό σύστημα υγείας
-ει δυνατόν χαμηλή φορολογία. Θα ασχοληθώ κυρίως με επενδύσεις.

Υποψήφιοι προορισμοί - με βάση το site του αεροδρομίου Θεσσαλονίκης: Προορισμοί
-Παρίσι
-Κύπρος (Πάφος, Λάρνακα)
-Ιταλία (Μιλάνο, Βενετία, Ρώμη)
-Βουκουρέστι
-Βουδαπέστη

Δώστε αν θέλετε feedback για τη ζωή σε αυτούς τους προορισμούς (το Παρίσι το ξέρω). Κυρίως για τη νοοτροπία των ανθρώπων.

Μενίδι τύπε και καθάρισες!
 
OP
OP
K

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.131
Like
3.333
Πόντοι
1.706
Αν βοηθαει, εχω γνωστο που ζει Παρισι, πλεον στα 80 του, με πολλα λεφτα. Τα τελευταια πολλα χρονια, ζει χειμωνα Παρισι, καλοκαιρι Ελλαδα.

Βασικα γιατι να φυγεις απο Γαλλια και να χασεις το πλεονεκτημα της γλωσσας και ισως και της υπηκοοτητας που λογικα εχεις μετα απο τοσα χρονια Γαλλια;
Μπροστα στο Παρισι, πχ τι παραπανω μπορει να σου δωσει το Μιλανο, το Βουκουρεστι και η Βουδαπεστη; Μονο η Κυπρος εχει μια διαφορα, λογω καιρου, αλλα εκει το μερος ειναι τελειως διαφορετικο ως νησι που ειναι.
Το Παρίσι όντως φαίνεται σαν βολική λύση. Είναι και λίγο ψιλοξενέρωμα όμως, γιατί είναι μία αχανής πόλη με κρύο κλίμα και βροχές και ανθρώπους που τρέχουν όλη μέρα. Καμμιά σχέση με την ποιότητα ζωής εδώ κάτω.

Αλλά εδώ υπάρχει η ταλαιπωρία με την αεροπορική σύνδεση. Δεν ακολουθώ ένα στάνταρ δρομολόγιο κάθε φορά, αλλά ανάλογα το τι θα προκύψει από τα εισιτήρια. Η σκάλα μπορεί να είναι σε διαφορετικές πόλεις, άλλοτε χρειάζεται αλλαγή αεροδρομίου, άλλοτε πολλές ώρες αναμονή, καμμιά φορά ανακοινώνουν αλλαγές, έχω χάσει και βαλίτσες κλπ. Επίσης μπορεί να χρησιμοποιήσω και το τρένο. Έχει τύχει να κοιμηθώ κι όλο το βράδυ στο αεροδρόμιο. Και καλά εγώ, αλλά αν είναι να έρθει η αδερφή μου, δεν μπορεί να τα διαχειριστεί όλα αυτά, γιατί δεν είναι και πολύ ταξιδεμένη.
 
OP
OP
K

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.131
Like
3.333
Πόντοι
1.706
Μπροστα στο Παρισι, πχ τι παραπανω μπορει να σου δωσει το Μιλανο, το Βουκουρεστι και η Βουδαπεστη; Μονο η Κυπρος εχει μια διαφορα, λογω καιρου, αλλα εκει το μερος ειναι τελειως διαφορετικο ως νησι που ειναι.
:think:
Ιταλία: πιο ευδιάθετος κόσμος
Βουκουρέστι: 1% φόρος, αίσθηση αναπτυσσόμενης χώρας κι όχι γαλλικής στασιμότητας.
Βουδαπέστη: 10% φόρος, παραδοσιακή Ευρώπη κι όχι δυτική παρακμή.
Κύπρος: 12,5% φόρος συν ότι βολεύει περισσότερο την αδερφή μου, αφού θα μιλά ελληνικά.
 
Τελευταία τροποποίηση:

μπαρμπαγιαννης

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2016
Μηνύματα
7.590
Κριτικές
12
Like
6.485
Πόντοι
2.646
Το Παρίσι όντως φαίνεται σαν βολική λύση. Είναι και λίγο ψιλοξενέρωμα όμως, γιατί είναι μία αχανής πόλη με κρύο κλίμα και βροχές και ανθρώπους που τρέχουν όλη μέρα. Καμμιά σχέση με την ποιότητα ζωής εδώ κάτω.

Αλλά εδώ υπάρχει η ταλαιπωρία με την αεροπορική σύνδεση. Δεν ακολουθώ ένα στάνταρ δρομολόγιο κάθε φορά, αλλά ανάλογα το τι θα προκύψει από τα εισιτήρια. Η σκάλα μπορεί να είναι σε διαφορετικές πόλεις, άλλοτε χρειάζεται αλλαγή αεροδρομίου, άλλοτε πολλές ώρες αναμονή, καμμιά φορά ανακοινώνουν αλλαγές, έχω χάσει και βαλίτσες κλπ. Επίσης μπορεί να χρησιμοποιήσω και το τρένο. Έχει τύχει να κοιμηθώ κι όλο το βράδυ στο αεροδρόμιο. Και καλά εγώ, αλλά αν είναι να έρθει η αδερφή μου, δεν μπορεί να τα διαχειριστεί όλα αυτά, γιατί δεν είναι και πολύ ταξιδεμένη.
Ας την φέρει ο γαμιας της την αδερφή σου τυπε, θα μπορεί αυτός να τα διαχειριστεί
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom