Νέα

Γνώμες για Ανδρέα Παπανδρέου. Κατέστρεψε την Ελλάδα;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα maniatis1983
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 110K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Ανδρέας Παπανδρέου,λαοπλάνος-φίδι κολοβό ή ηγέτης;;;

  • λαοπλάνος-φίδι κολοβό

    Ψήφοι: 141 68,8%
  • ηγέτης,έδωσε ψωμάκι στον λαό

    Ψήφοι: 53 25,9%
  • λευκό

    Ψήφοι: 11 5,4%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    205

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
2.354
Like
3.111
Πόντοι
456
Να σου πω την αλήθεια, ούτε από το Ισραήλ έχουμε δει επενδύσεις.

Από το 2010 και μετά, του κλώτσου και του μπάτσου μας έχουν όλοι...

Δεν είδα κανέναν να βάζει την σημαία της Ελλάδας το 2010 (στυλ Ουκρανία). Λες και η Ουκρανία δεν έχει διαφθορά με τον κοκάκια, τεσπά.

Προσωπικά δεν νιώθω ότι έχουμε συμμάχους, ούτε εντός, ούτε εκτός. Έχουμε αναλάβει ρόλο καρπαζοεισπράκτορα και μας αρέσει.

Ουκρανία, Ισραήλ (ή εναλλακτικά Παλαιστίνη για τους αριστερούς), Ταϊβάν, «εμβολιάστηκα» (χεστήκαμε)!

Αναγουλιάζω με κάθε έκφανση του Current Thing. Μηδέν κριτική σκέψη, μηδέν diversity (πραγματικό, όχι δήθεν). Σχεδόν πλήρης ομογενοποίηση των μαζών.

aeg4ReW_700b.jpg


Θα μου πεις έτσι είναι η ανθρώπινη φύση, είναι γενετικά προγραμματισμένη να ακολουθεί το εκάστοτε κοπάδι, αλλά δεν μπορώ να μην εκφράσω την απογοήτευσή μου.

Λες να είναι παραμύθια ότι οι Ισραηλινοί και οι Σαουδάραβες αγοράζουν σπίτια, οικόπεδα, υποδομές και ξενοδοχεία; Όλα να τα περιμένει κανείς. :)

Πάντως, ότι έρχονται για διακοπές πολυτελείας πρέπει να είναι αλήθεια. Έχω από έγκυρες πηγές, ότι οι ενοικιαστές αυτοκινήτων έχουν χεστεί στο τάληρο με ενοικιάσεις αυτοκινήτων Tesla και λιμουζίνων σε Αμερικανούς και Σαουδάραβες.

Όσο για αυτά τα επιθετικά trends του τύπου «πρόβατο, ακολούθα» δεν τα παίρνω στα σοβαρά μεν, αλλά δεν είναι αμελητέα δε. Ειδικά από όταν ζήσαμε, πως πήγαν όλοι για ράπιντ τεστ και εμβόλια. Το ΑΜΚΑ είναι το νέο πιστοποιητικό φρονημάτων.

Από μικρό παιδί έχω το θέμα, που η δασκάλα απαιτούσε, λέει, να σηκώσουμε χεράκι για να πάμε τουαλέτα. Όποιος προσπαθεί να βάλει Έλληνες σε μια σειρά, κινδυνεύει πάντα να καταλήξει άδοξα από νευρικό κλονισμό, ανακοπή κι εγκεφαλικό. :-)
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
2.354
Like
3.111
Πόντοι
456
Εντωμεταξύ το Ισραήλ κοιτάει μεν φυσικά και αυτονόητα πάντα πρώτα τον εαυτό του, αλλά δεν έχει εύκολα τα ίδια αμυντικά συμφέροντα στην περιοχή με την Τουρκία.

Εμείς χρειαζόμαστε τον αμυντικό άξονα Ελλάδα - Κύπρος- Ισραήλ , και τον επενδυτικό άξονα Ελλάδα - Ισραήλ - Σαουδική Αραβία και Ινδία.

Τις φαντασιώσεις του οποιοδήποτε πολιτικού, μαζί και του Αντρέα, ότι η δική μας οικονομία μπορεί να σταθεί χωρίς φιλικούς δεσμούς με το Ισραήλ και την ευρύτερη εβραϊκή κοινότητα , δυσκολεύομαι να τις αποδεχτώ.

Απλά ο μέσος Έλληνες δεν συμπαθεί ιδιαίτερα ούτε τους Γερμανούς, ούτε τους Εβραίους. Συμπαθεί τους Ιταλούς που μας βάλαν κακήν-κακώς και από το πουθενά στον Β´ Παγκόσμιο Πόλεμο.

Εγώ αντιθέτως έχω τη θέση, ότι έχουμε κοινά συμφέροντα με τους Ισραηλινούς, και τους Σαουδάραβες.
 

stolenheart

Μέλος
Εγγρ.
27 Νοε 2005
Μηνύματα
426
Like
576
Πόντοι
81
Λες να είναι παραμύθια ότι οι Ισραηλινοί και οι Σαουδάραβες αγοράζουν σπίτια, οικόπεδα, υποδομές και ξενοδοχεία; Όλα να τα περιμένει κανείς. :)

Πάντως, ότι έρχονται για διακοπές πολυτελείας πρέπει να είναι αλήθεια. Έχω από έγκυρες πηγές, ότι οι ενοικιαστές αυτοκινήτων έχουν χεστεί στο τάληρο με ενοικιάσεις αυτοκινήτων Tesla και λιμουζίνων σε Αμερικανούς και Σαουδάραβες.

Όσο για αυτά τα επιθετικά trends του τύπου «πρόβατο, ακολούθα» δεν τα παίρνω στα σοβαρά μεν, αλλά δεν είναι αμελητέα δε. Ειδικά από όταν ζήσαμε, πως πήγαν όλοι για ράπιντ τεστ και εμβόλια. Το ΑΜΚΑ είναι το νέο πιστοποιητικό φρονημάτων.

Από μικρό παιδί έχω το θέμα, που η δασκάλα απαιτούσε, λέει, να σηκώσουμε χεράκι για να πάμε τουαλέτα. Όποιος προσπαθεί να βάλει Έλληνες σε μια σειρά, κινδυνεύει πάντα να καταλήξει άδοξα από νευρικό κλονισμό, ανακοπή κι εγκεφαλικό. :-)
Σαν επενδύσεις δεν εννοώ την μονοκαλλιέργεια του τουρισμού (που θα μας βγει ξινή στο επόμενο -κλιματικό- lockdown), αλλιώς μπορούμε να βάλουμε και τους Κινέζους της Golden Visa (για AirBnB τα αγόρασαν) στην εξίσωση των «επενδυτών».

Επενδύσεις σε βιομηχανία χρειαζόμαστε.

Πάρα πολλοί λεφτάδες έρχονται στην Ελλάδα για διακοπές, αλλά ούτε αυτό μου λέει πολλά.

Έχω πετύχει Λιβανέζους σε ψαροταβέρνα, παρήγγειλαν ό,τι υπήρχε και δεν υπήρχε στο μενού, ίσα που δοκίμασαν τα φαγητά (καλά είναι, δεν ξέρω τι δεν τους άρεσε) και στο τέλος είπαν στον σερβιτόρο να τα βάλει σε πακέτα για το σπίτι και τα έδωσαν σε έναν Έλληνα σε διπλανό τραπέζι (τους είχε πιάσει κουβεντούλα στα αγγλικά)! Τσάμπα φαγητάκι από τους «επενδυτές».

Ναι, ο χρεοκοπημένος Λίβανος... τι επενδύσεις περιμένουμε από αυτούς;
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
2.354
Like
3.111
Πόντοι
456
Σαν επενδύσεις δεν εννοώ την μονοκαλλιέργεια του τουρισμού (που θα μας βγει ξινή στο επόμενο -κλιματικό- lockdown), αλλιώς μπορούμε να βάλουμε και τους Κινέζους της Golden Visa (για AirBnB τα αγόρασαν) στην εξίσωση των «επενδυτών».

Επενδύσεις σε βιομηχανία χρειαζόμαστε.

Πάρα πολλοί λεφτάδες έρχονται στην Ελλάδα για διακοπές, αλλά ούτε αυτό μου λέει πολλά.

Έχω πετύχει Λιβανέζους σε ψαροταβέρνα, παρήγγειλαν ό,τι υπήρχε και δεν υπήρχε στο μενού, ίσα που δοκίμασαν τα φαγητά (καλά είναι, δεν ξέρω τι δεν τους άρεσε) και στο τέλος είπαν στον σερβιτόρο να τα βάλει σε πακέτα για το σπίτι και τα έδωσαν σε έναν Έλληνα σε διπλανό τραπέζι (τους είχε πιάσει κουβεντούλα στα αγγλικά)! Τσάμπα φαγητάκι από τους «επενδυτές».

Ναι, ο χρεοκοπημένος Λίβανος... τι επενδύσεις περιμένουμε από αυτούς;

Απολύτως δεκτή η οπτική σου γωνία. Αλλά σε επίπεδο βιομηχανικών επενδύσεων δεν έχουμε να προσφέρουμε φτηνό εργατικό δυναμικό.

Ότι η μονόπλευρη έμφαση στον τουρισμό είναι άκρως επιβλαβής, επίσης αυτονόητο.

Αλλά στον χώρο της οικοδομής και των ακινήτων κάτι γίνεται, καθώς έχουμε εξωφρενικά υψηλούς φόρους, τους οποίους τους πληρώνουν όλοι. Ο ΕΝΦΙΑ και τα υπόλοιπα χαράτσια επιβαρύνουν και τις πολυεθνικές, και μάλιστα χωρίς τις συνήθεις εκπτώσεις.
 
  • Like
Αντιδράσεις: j 1973

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
2.354
Like
3.111
Πόντοι
456
Σαν επενδύσεις δεν εννοώ την μονοκαλλιέργεια του τουρισμού (που θα μας βγει ξινή στο επόμενο -κλιματικό- lockdown), αλλιώς μπορούμε να βάλουμε και τους Κινέζους της Golden Visa (για AirBnB τα αγόρασαν) στην εξίσωση των «επενδυτών».

Επενδύσεις σε βιομηχανία χρειαζόμαστε.

Πάρα πολλοί λεφτάδες έρχονται στην Ελλάδα για διακοπές, αλλά ούτε αυτό μου λέει πολλά.

Έχω πετύχει Λιβανέζους σε ψαροταβέρνα, παρήγγειλαν ό,τι υπήρχε και δεν υπήρχε στο μενού, ίσα που δοκίμασαν τα φαγητά (καλά είναι, δεν ξέρω τι δεν τους άρεσε) και στο τέλος είπαν στον σερβιτόρο να τα βάλει σε πακέτα για το σπίτι και τα έδωσαν σε έναν Έλληνα σε διπλανό τραπέζι (τους είχε πιάσει κουβεντούλα στα αγγλικά)! Τσάμπα φαγητάκι από τους «επενδυτές».

Ναι, ο χρεοκοπημένος Λίβανος... τι επενδύσεις περιμένουμε από αυτούς;

Όσο για αυτό που λες με το παράδειγμα ενός λεφτά Λιβανέζου, δεν ξέρω, εξαρτάται. Έτσι, ναι, μαλακίες.

Αλλά:

Το διεθνών συμφερόντων κεφάλαιο έφτιαξε στο Ντουμπάϊ ένα πηγάδι για να πετάν οι Άραβες καταρχήν, και μετά και οι υπόλοιποι, τα λεφτά τους.

Γιατί να μην μπορούμε να κάνουμε το ίδιο κι εμείς, με καζίνο κι ιστορίες τύπου Las Vegas σε ένα σχετικά μεγάλο και αραιοκατοικημένο νησί της Ελλάδας;

Π.χ. στην Άνδρο;
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
2.354
Like
3.111
Πόντοι
456
Με άλλα λόγια, επί Ανδρέα έγιναν έργα με κρατικές επιδοτήσεις από την Ευρωπαϊκή Ένωση μεν, αλλά μας κόστισαν ο κούκος αηδόνι, επειδή έπρεπε να φάνε και να πιούνε όλα το κομματόσκυλα και οι μιζαδόροι.

Χωρίς όμως κάποιο ιδιαίτερο επενδυτικό πλάνο, χωρίς τίποτα το πρωτότυπο που δεν είχαν κάνει άλλοι.

Τα λεφτά εντωμεταξύ ήταν δανεικά και προς επιστροφή. Καθόλου αγύριστα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: j 1973
Εγγρ.
16 Απρ 2023
Μηνύματα
512
Like
967
Πόντοι
86
Το 1985 ημουν 10 ετων και θυμαμαι απολυτα τι επαιζει επι Αντρεα-πολυ κλεψια ,μεγαλο φουσκωμα για διαφορα εργα και τα 3/4 των χρηματων στην τσεπη τους-ΟΧΙ οτι τωρα δεν το κανουν αλλα τοτε γινοταν της τρελης το καγκελο!
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
2.354
Like
3.111
Πόντοι
456
70% βρίσκουν ως τώρα τον Αντρέα «λαοπλάνο-φίδι κολοβό», 25% ηγέτη, που έδωσε ψωμί να φάει στο λαο.

Για ψηφίστε, κύριοι, να έχουμε μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα.
 

dCorso

Σπουδαίος
Εγγρ.
8 Μαΐ 2015
Μηνύματα
8.046
Κριτικές
33
Like
7.133
Πόντοι
3.496
H μόνη διαφορά είναι ότι όταν ο Αντρέας δανειζόταν μοίραζε για να φάει κι ένα ξεροκόμματο ο λαός, έτσι τζογάριζε το χρήμα στη μεσαία τάξη. Ενώ αυτοί εδώ τώρα ακόμη δανείζονται για να τα τρωνε όλα μόνοι τους. Αυστηρό το λόμπι κ. φον ντερ Λάιεν. Τίποτε για τους άλλους, ολιγαρχία. Μεταξύ τους Μetaxa. Χώρια που μας έχουν ξεζουμίσει στα χαράτσια και στην ακρίβεια. :confused:
 

leader96

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2023
Μηνύματα
2.844
Like
2.891
Πόντοι
456
μερικοι ξεχνανε..οτι η νεα ημοκρατια κυβερναει..40 χρονια..το πασοκ κυβερνησε πολυ πιο λιγα χρονια..πχ στους δημους..τα πιο πολλα βυζματα..νεα δημοκρατια ειναι..αφου οι πιο πολλοι δημαρχοι..δεξιοι ειναι..ξερω ατομα..που ειναι στο δημο..και δεν πατανε για δουλεια..απλα πανε καθε παρασκευη να βαλουν υπογραφη. για ολες τις μερες.και φευγουνε..διορισμενοι..οχι απο το συριζα..αλλα απο νεοδημκρατη δημαρχο!!!
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
2.354
Like
3.111
Πόντοι
456
H μόνη διαφορά είναι ότι όταν ο Αντρέας δανειζόταν μοίραζε για να φάει κι ένα ξεροκόμματο ο λαός, έτσι τζογάριζε το χρήμα στη μεσαία τάξη. Ενώ αυτοί εδώ τώρα ακόμη δανείζονται για να τα τρωνε όλα μόνοι τους. Αυστηρό το λόμπι κ. φον ντερ Λάιεν. Τίποτε για τους άλλους, ολιγαρχία. Μεταξύ τους Μetaxa. Χώρια που μας έχουν ξεζουμίσει στα χαράτσια και στην ακρίβεια. :confused:

Αυτό ισχύει, θεωρώ.

Αλλά εκεί είναι το θέμα με τα δάνεια. Στην αρχή χρεώνεσαι για να έχεις τη δυνατότητα να κάνεις έργα υποδομής, επειδή αργότερα θα έχεις να ξεπληρώσεις τόκους και κεφάλαιο. Αν τα φας, δεν προκύπτουν έσοδα, και απαιτούνται εκ νέου δάνεια.

Τα ήξερε αυτά ο Αντρέας, ήταν ωραίος παίκτης. Οι πολίτες το πιάσανε μετά, όταν πρώτα αδειάσαν οι τσέπες τους, και μετά δεν έρχονταν εύκολα και νέα δανεικά.

Λεφτά υπάρχουν, αλλά είναι λίγα, και δεν φτάνουν ποτέ για όλους.

:-)
 

dCorso

Σπουδαίος
Εγγρ.
8 Μαΐ 2015
Μηνύματα
8.046
Κριτικές
33
Like
7.133
Πόντοι
3.496
70% βρίσκουν ως τώρα τον Αντρέα «λαοπλάνο-φίδι κολοβό», 25% ηγέτη, που έδωσε ψωμί να φάει στο λαο.
Για ψηφίστε, κύριοι, να έχουμε μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα.
Τώρα πόσοι από αυτούς θα έχουν βάλει έστω ένα ένσημο που θεωρούν τον Αντρέα έτσι ή γιουβέτσι, θα έπεφτε πολύ γέλιο αν υπήρχε αντίστοιχη στατιστική. Εδώ τον Δρακουμέλ που ήταν δοσίλογος και αρχαιο καπηλος τον έχουν για ευεργέτη.
 

Papatzhs69

Μέλος
Εγγρ.
10 Μαΐ 2024
Μηνύματα
208
Like
561
Πόντοι
81
ο μεγαλυτερος κρατιστης που περασε απο την ελλαδα!
επι θητειας του το ιδιωτικο χρεος αυξηθηκε κατα 45%!
 

Papatzhs69

Μέλος
Εγγρ.
10 Μαΐ 2024
Μηνύματα
208
Like
561
Πόντοι
81
ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΧΡΕΟΣ! μην πετας οτι να ναι προσπαθωντας να κανεις τον εξυπνο!
αυτος ο πινακας ειναι για το δημοσιο χρεος!
και ΝΑΙ επι Καραμανλη εγινε χαμος!
 

dCorso

Σπουδαίος
Εγγρ.
8 Μαΐ 2015
Μηνύματα
8.046
Κριτικές
33
Like
7.133
Πόντοι
3.496
Μην εκνευρίζεσαι κυρ κλώνε.Αντίστοιχη στατιστική δια του λόγου το αληθές έχεις; Ή λόγια της πλώρης.
 

Rebirthed Sapiens Sapiens

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαρ 2022
Μηνύματα
9.976
Κριτικές
30
Like
20.461
Πόντοι
8.746
Το κακό είναι ότι όντως υπονόνευσε (ο αντρέας) όλο το μέλλον της χώρας σε όλους τους τομείς (οικονομία, παιδεία, νοοτροπία κλπ) κάτι που ήδη βιώσαμε και βιώνουμε.

Το ακόμα χειρότερο είναι ότι είχε όλα τα προσόντα (γνώσεις, ικανότητες, χάρισμα, δημοφιλία, αποδοχή από τους ξένους ηγέτες κλπ) να ήταν και να είναι ο νέος βενιζέλος ή αν θέλετε ο αντίστοιχος ερντογάν της ελλάδας, μια εικοσαετία πριν τον ίδιο τον ερντογάν, ώστε σήμερα η οικονομική και γεωπολιτική κατάσταση στο νοτιοανατολικό αγαίο να ήταν τελείως διαφορετική...
 

SalonicaM

Ανώτερος
Εγγρ.
11 Μαρ 2008
Μηνύματα
1.457
Κριτικές
20
Like
1.767
Πόντοι
5.015
Το 1985 ημουν 10 ετων και θυμαμαι απολυτα τι επαιζει επι Αντρεα-πολυ κλεψια ,μεγαλο φουσκωμα για διαφορα εργα και τα 3/4 των χρηματων στην τσεπη τους-ΟΧΙ οτι τωρα δεν το κανουν αλλα τοτε γινοταν της τρελης το καγκελο!
Ευτυχώς που τότε ήσουν 10 χρόνων (!) και ξέρεις καλά τι γινόταν ενώ τώρα που εισαι 50 δεν έχεις πάρει μάλλον χαμπαρι
 

tsigkoleletos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Ιαν 2024
Μηνύματα
1.078
Κριτικές
13
Like
1.634
Πόντοι
506
Οι τράπεζες είχαν ήδη αρχίσει να κόβουν την κάνουλα από εκεί ξεκίνησαν όλα. Προφανώς οι τράπεζες ήξεραν.

Η λιτότητα δεν έρχεται σε μια μέρα...ούτε το κλίμα αυτής. Πέραν των μέτρων....ξεκινά πάντα από την ρευστότητα και στην οικονομία μας ρευστότητα=τράπεζες.

Το ότι (ως συνήθως) το κράτος το ''κατάλαβε'' τελευταίο δεν σημαίνει τίποτα.
εδω ξεραν 6 μηνες πριν το μνημονιο και σε βαζανε να υπογραψεις συμβαση εκτος ΣΣΕ με λιγοτερα χρηματα χωρις να πληρωνεσαι αργιες...

μαριονετες οι πολιτικοι των τραπεζων και των μεγαλοεταιρειων...

μια 151 βαλιτσακια περνας οτι νομοσχεδιο θες...

επρεπε να γινουν υπερμαχοι λιγοτερων βουλευτικων εδρων...
 

tsigkoleletos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Ιαν 2024
Μηνύματα
1.078
Κριτικές
13
Like
1.634
Πόντοι
506
Το κακό είναι ότι όντως υπονόνευσε (ο αντρέας) όλο το μέλλον της χώρας σε όλους τους τομείς (οικονομία, παιδεία, νοοτροπία κλπ) κάτι που ήδη βιώσαμε και βιώνουμε.

Το ακόμα χειρότερο είναι ότι είχε όλα τα προσόντα (γνώσεις, ικανότητες, χάρισμα, δημοφιλία, αποδοχή από τους ξένους ηγέτες κλπ) να ήταν και να είναι ο νέος βενιζέλος ή αν θέλετε ο αντίστοιχος ερντογάν της ελλάδας, μια εικοσαετία πριν τον ίδιο τον ερντογάν, ώστε σήμερα η οικονομική και γεωπολιτική κατάσταση στο νοτιοανατολικό αγαίο να ήταν τελείως διαφορετική...
καλα και του ερντογαν οταν φυγει και κουνηθουν οι διαδοχοι να δεις πως θα σκασει στα χερια τους μεχρι να υποταχθουν...

ειδες ποσο δεμενα χερια ειχε ο τσιπρας οταν βγηκε? ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΣΕ ΣΩΜΑΤΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ....

η νδ απο τη μερα που βγηκε πηρε 3 φουρνιες συνοριοφυλακης... καθε χρονο παιρνει επαγγελματιες οπλιτες. λιμενικα και ενα καρο προκηρυξεις...

πως να χασει ο αχαστος μετα?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom