Νέα

Ηλεκτρικό ρεύμα. Η ώρα να πληρώσουμε

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Termin
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 224
  • Εμφανίσεις 12K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.654
Πόντοι
1.106
μηπως κανετε λαθος ? υποτιθεται οτι η δεη σου πληρωνει το πλεονασμα ... ειτε με συμψηφισμο με τον επομενο λογαριασμο ειτε με πληρωμη
Αν έχεις οικιακό Φ/Β πάρκο για να χρησιμοποιήσεις εσύ ο ίδιος το ρεύμα που παράγεις θες μετασχηματιστή και ολόκληρη διάταξη. Το net metering όπως και το προηγούμενο μοντέλο στα οικιακά πάρκα είχε σαν προϋπόθεση ΟΛΟ το ρεύμα να πηγαίνει στο δίκτυο. Στο net metering ξέρω ότι όταν έχεις πλεόνασμα απο κιλοβατώρες σε ένα λογαριασμό (παραγωγής - κατανάλωση) αυτές οι κιλοβατώρες πάνε στον επόμενο λογαριασμό. Το κόψανε κι αυτό;
Εγώ αναγκάστηκα να το εντάξω γιατί είναι υποχρεωτικό πλέον σε όλα τα επιδοτούμενα προγράμματα. Πράσινες δράσεις με απαίτηση ΕΕ. Οπότε μιλάμε για νετ-μέτερινγκ με σύνδεση στο δίκτυο. Όπως με ενημέρωσαν από τη ΔΕΗ στους τακτικούς λογαριασμούς γίνεται συμψηφισμός, και στο τέλος της τριετίας βγαίνει εκκαθαριστικός λογαριασμός. Οποιο πλεόνασμα αυτοπαραγωγού χάνεται ως απόθεμα και δεν αποζημιώνεται. Και η μέτρηση ξεκινά από την αρχή.
Και η ΔΕΗ και η εταιρεία που θα το εγκαταστήσει μου είπαν πως σημαντικό είναι το σύστημα να επιλεγεί προσεκτικά ώστε να προσεγγίζει η παραγωγή την ετήσια κατανάλωση. Ειδάλλως δε συμφέρει.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Nubic

AntonisAnt2

Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2017
Μηνύματα
2.447
Κριτικές
1
Like
530
Πόντοι
96
Εγώ αναγκάστηκα να το εντάξω γιατί είναι υποχρεωτικό πλέον σε όλα τα επιδοτούμενα προγράμματα. Πράσινες δράσεις με απαίτηση ΕΕ. Οπότε μιλάμε για νετ-μέτερινγκ με σύνδεση στο δίκτυο. Όπως με ενημέρωσαν από τη ΔΕΗ στους τακτικούς λογαριασμούς γίνεται συμψηφισμός, και στο τέλος της τριετίας βγαίνει εκκαθαριστικός λογαριασμός. Οποιο πλεόνασμα αυτοπαραγωγού χάνεται ως απόθεμα και δεν αποζημιώνεται. Και η μέτρηση ξεκινά από την αρχή.
Και η ΔΕΗ και η εταιρεία που θα το εγκαταστήσει μου είπαν πως σημαντικό είναι το σύστημα να επιλεγεί προσεκτικά ώστε να προσεγγίζει η παραγωγή την ετήσια κατανάλωση. Ειδάλλως δε συμφέρει.

δηλαδη στο τελος της τριετιας με την εκκαθαριση εαν εχεις πλεονασμα, δεν στο πληρωνει η δεη ???
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.654
Πόντοι
1.106
δηλαδη στο τελος της τριετιας με την εκκαθαριση εαν εχεις πλεονασμα, δεν στο πληρωνει η δεη ???
Από όσα μου είπαν όχι. Πάει Υπέρ Πίστεως. Γιαυτό και μου τόνισαν τη σημαντικότητα της επιλογής σωστής ισχύος εγκατάστασης.
 

AntonisAnt2

Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2017
Μηνύματα
2.447
Κριτικές
1
Like
530
Πόντοι
96
Από όσα μου είπαν όχι. Πάει Υπέρ Πίστεως. Γιαυτό και μου τόνισαν τη σημαντικότητα της επιλογής σωστής ισχύος εγκατάστασης.

πρωτη φορ ατο ακουω αυτο ... μαλλον θα πρεπει να ξεψαχνισω ξανα τα ψιλα γραμματα
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.654
Πόντοι
1.106
πρωτη φορ ατο ακουω αυτο ... μαλλον θα πρεπει να ξεψαχνισω ξανα τα ψιλα γραμματα
Δες αυτό. Απο το ΔΕΔΔΗΕ. Αν κάτι άλλαξε από το 2019 δεν ξέρω.

19. Πώς γίνεται στην πράξη ο συμψηφισμός της απορροφηθείσας από το Δίκτυο ενέργειας με την εγχυθείσα στο Δίκτυο ενέργεια; Ο ενεργειακός συμψηφισμός διενεργείται από τον Προμηθευτή με τον οποίο έχει συμβληθεί ο αυτοπαραγωγός, δηλαδή τον Προμηθευτή που εκπροσωπεί την εγκατάσταση κατανάλωσης, με βάση τα πραγματικά δεδομένα καταμέτρησης που παρέχει ο Διαχειριστής του Δικτύου. Επομένως ο ενεργειακός συμψηφισμός διενεργείται σε κάθε εκκαθαριστικό λογαριασμό που εκδίδει ο Προμηθευτής, με τελική εκκαθάριση στον πρώτο εκκαθαριστικό λογαριασμό που εκδίδεται με την παρέλευση της τριετίας από την ενεργοποίηση του σταθμού. Η διαδικασία επαναλαμβάνεται ανά τριετία μέχρι τη λήξη της Σύμβασης Ενεργειακού Συμψηφισμού. Ως χρεωστέα ενέργεια (για το ανταγωνιστικό σκέλος του τιμολογίου) λογίζεται η διαφορά των ποσοτήτων που καταγράφονται από το Μετρητή 2, δηλαδή η διαφορά Α (Απορροφώμενη) – Ε (Εγχεόμενη), εφόσον η διαφορά αυτή είναι θετική. Εάν η διαφορά ισούται με μηδέν δεν υφίσταται χρεωστέα ενέργεια, ενώ εάν η διαφορά είναι αρνητική επίσης δεν υφίσταται χρεωστέα ενέργεια, ενώ η διαφορά αυτή πιστώνεται στον επόμενο εκκαθαριστικό λογαριασμό ως πρόσθετη εγχεόμενη ενέργεια. Τυχόν παραμένον μετά την εκκαθάριση της τριετίας πλεόνασμα δεν πιστώνεται στον επόμενο λογαριασμό. Τα ανωτέρω αποτυπώνονται, υπό μορφή παραδείγματος στον πίνακα που ακολουθεί και αφορά εγκατάσταση καταναλωτή με τετραμηνιαία καταμέτρηση. Σημειώνεται ότι σε περίπτωση κλιμακούμενης χρέωσης στο τιμολόγιο κατανάλωσης ή πολυζωνικού τιμολογίου, ο συμψηφισμός πραγματοποιείται με τρόπο ώστε να προκύπτουν οι χαμηλότερες χρεώσεις για τον αυτοπαραγωγό στο επίπεδο του εκάστοτε εκκαθαριστικού λογαριασμού.
Ποσότητες ενέργειας (kWh) Έτος Τετράμηνο Απορροφώμενη (Α) Εγχεόμενη (Ε) Συμψηφιζόμενη (Ν=Α-Ε) Χρεωστέα Πιστούμενη διαφορά Παραγόμενη (Π) Κατανάλωση (Κ= Α+Π-Ε)
1 o ετος
Α 1500 2100
Β 2300 1500
Γ 1300 1500
2 o Α 1400 1600
Β 2400 1700
Γ 1300 1500
3 o Α 1500 1800
Β 2500 2100
Γ 1400 1700
ΤΡΙΕΤΙΑ 15600 15500

Η τελική διαφορά των 100 kWh από τον τριετή συμψηφισμό (αφού η συνολική ετήσια παραγωγή του σταθμού ήταν 15600 kWh και η συνολική πραγματική κατανάλωση 15500 kWh) δεν μεταφέρεται περαιτέρω και δεν αποζημιώνεται (χάνεται για τον αυτοπαραγωγό).
 

Jelly Bean

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Ιουλ 2021
Μηνύματα
2.103
Κριτικές
50
Like
6.360
Πόντοι
7.636
Δες αυτό. Απο το ΔΕΔΔΗΕ. Αν κάτι άλλαξε από το 2019 δεν ξέρω.

19. Πώς γίνεται στην πράξη ο συμψηφισμός της απορροφηθείσας από το Δίκτυο ενέργειας με την εγχυθείσα στο Δίκτυο ενέργεια; Ο ενεργειακός συμψηφισμός διενεργείται από τον Προμηθευτή με τον οποίο έχει συμβληθεί ο αυτοπαραγωγός, δηλαδή τον Προμηθευτή που εκπροσωπεί την εγκατάσταση κατανάλωσης, με βάση τα πραγματικά δεδομένα καταμέτρησης που παρέχει ο Διαχειριστής του Δικτύου. Επομένως ο ενεργειακός συμψηφισμός διενεργείται σε κάθε εκκαθαριστικό λογαριασμό που εκδίδει ο Προμηθευτής, με τελική εκκαθάριση στον πρώτο εκκαθαριστικό λογαριασμό που εκδίδεται με την παρέλευση της τριετίας από την ενεργοποίηση του σταθμού. Η διαδικασία επαναλαμβάνεται ανά τριετία μέχρι τη λήξη της Σύμβασης Ενεργειακού Συμψηφισμού. Ως χρεωστέα ενέργεια (για το ανταγωνιστικό σκέλος του τιμολογίου) λογίζεται η διαφορά των ποσοτήτων που καταγράφονται από το Μετρητή 2, δηλαδή η διαφορά Α (Απορροφώμενη) – Ε (Εγχεόμενη), εφόσον η διαφορά αυτή είναι θετική. Εάν η διαφορά ισούται με μηδέν δεν υφίσταται χρεωστέα ενέργεια, ενώ εάν η διαφορά είναι αρνητική επίσης δεν υφίσταται χρεωστέα ενέργεια, ενώ η διαφορά αυτή πιστώνεται στον επόμενο εκκαθαριστικό λογαριασμό ως πρόσθετη εγχεόμενη ενέργεια. Τυχόν παραμένον μετά την εκκαθάριση της τριετίας πλεόνασμα δεν πιστώνεται στον επόμενο λογαριασμό. Τα ανωτέρω αποτυπώνονται, υπό μορφή παραδείγματος στον πίνακα που ακολουθεί και αφορά εγκατάσταση καταναλωτή με τετραμηνιαία καταμέτρηση. Σημειώνεται ότι σε περίπτωση κλιμακούμενης χρέωσης στο τιμολόγιο κατανάλωσης ή πολυζωνικού τιμολογίου, ο συμψηφισμός πραγματοποιείται με τρόπο ώστε να προκύπτουν οι χαμηλότερες χρεώσεις για τον αυτοπαραγωγό στο επίπεδο του εκάστοτε εκκαθαριστικού λογαριασμού.
Ποσότητες ενέργειας (kWh) Έτος Τετράμηνο Απορροφώμενη (Α) Εγχεόμενη (Ε) Συμψηφιζόμενη (Ν=Α-Ε) Χρεωστέα Πιστούμενη διαφορά Παραγόμενη (Π) Κατανάλωση (Κ= Α+Π-Ε)
1 o ετος
Α 1500 2100
Β 2300 1500
Γ 1300 1500
2 o Α 1400 1600
Β 2400 1700
Γ 1300 1500
3 o Α 1500 1800
Β 2500 2100
Γ 1400 1700
ΤΡΙΕΤΙΑ 15600 15500

Η τελική διαφορά των 100 kWh από τον τριετή συμψηφισμό (αφού η συνολική ετήσια παραγωγή του σταθμού ήταν 15600 kWh και η συνολική πραγματική κατανάλωση 15500 kWh) δεν μεταφέρεται περαιτέρω και δεν αποζημιώνεται (χάνεται για τον αυτοπαραγωγό).
Τώρα μια ερώτηση.
Κάποιοι που είναι σε εταιρείες άλλες όπως protergia Ήρων και τέτοια θα δουν την ίδια αύξηση;
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.654
Πόντοι
1.106

AntonisAnt2

Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2017
Μηνύματα
2.447
Κριτικές
1
Like
530
Πόντοι
96
Από όσα μου είπαν όχι. Πάει Υπέρ Πίστεως. Γιαυτό και μου τόνισαν τη σημαντικότητα της επιλογής σωστής ισχύος εγκατάστασης.

βλεποντας και τα υπολοιπα παραπανω ...
το μονο που καταφερνεις στην πραξη ειναι να προπληρωνεις το ρευμα για τα επομενα 25χρονια που κραταει η συμβαση
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.654
Πόντοι
1.106
βλεποντας και τα υπολοιπα παραπανω ...
το μονο που καταφερνεις στην πραξη ειναι να προπληρωνεις το ρευμα για τα επομενα 25χρονια που κραταει η συμβαση
Υποτίθεται ότι κερδίζεις από τους σταθερά χαμηλούς λογαριασμούς ρεύματος. Να σου πω την αλήθεια μου, αν δεν ήμουν υποχρεωμένος δε θα εγκαθιστούσα.
 

Jelly Bean

Ανώτερος
Εγγρ.
30 Ιουλ 2021
Μηνύματα
2.103
Κριτικές
50
Like
6.360
Πόντοι
7.636
Σορρυ, δεν κατάλαβα τι εννοείς.
Βασικά ισχύει ο τιμοκατάλογος της ΔΕΗ και στους υπόλοιπους παρόχους ενέργειας οπότε σόρρυ.
Αν γίνει αύξηση από την ΔΕΗ γίνεται σε όλους.
 

Gatekeeper

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2015
Μηνύματα
1.902
Like
1.786
Πόντοι
216
Αν είναι κάποιος στην επαρχία, μπορεί να εγκαταστήσει off-grid 5.5kWp φωτοβολταικο array που θα κρατήσει δεκαετίες με μηδαμινό κόστος. Αντε πάρε τον άλλο να παραπονιέται ακόμη που κλείνουν τον καρκίνο με τις καυσεις λιγνιτη.
 

Nubic

Μέγας
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
4.495
Κριτικές
8
Like
11.421
Πόντοι
3.786
Τα οικιακά Φ/Β έχουν όριο τα 10 KWatt. Προφανώς όταν το ρεύμα το δίνεις στο δικό σου σπίτι δεν έχεις συναλλαγή με τη ΔΕΗ ή άλλη εταιρεία ,άρα δεν υπάρχει net metering. Για να γίνεις ενεργειακά αυτόνομος θα πρέπει να υπολογίσεις πόση ισχύ χρειάζεται να παράγεις, να έχεις αναλογη έκταση για να βάλεις τα πανέλα και να έχεις συσσωρευτές που θα αποθηκεύεις το ρεύμα. Αν έχεις μονοκατοικία που τη βλέπει ο ήλιος στο νότο και η περιοχή έχει μεγάλη ηλιοφάνεια, συμφέρει.
Μην ξεχνάμε και το τεράστιο νταβατζιλίκι της ΔΕΗ που μπορεί να σε χρεώσει 10 - 20 χιλιάρικα για να σου φέρει το ρεύμα αν δεν έχεις κοντά ένα στύλο.

Τώρα αν θες να κάνεις net metering (ΔΕΝ σου πληρώνει πια κανείς την παραγόμενη ενέργεια) πληρώνεις τα Φ/Β και γλιτώνεις ένα ποσό σε κάθε λογαριασμό. Αν έχεις αρκετά πανέλα (άρα παράγεις αρκετή ισχύ) και δεν κάνεις μεγάλη κατανάλωση, τότε γλιτώνεις από το κόστος του ρεύματος.
 

cool11

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2009
Μηνύματα
4.806
Like
1.259
Πόντοι
216
Ρε παιδια, ξερετε πολλα εσεις, αλλα με μπερδεψατε.

Αν εγω θελω να βαλω στην ταρατσα του σπιτιου μου, φωτοβολταικα,
και να καλυπτω ενα μερος της ηλεκτρικης ενεργειας που καταναλωνω,
και το υπολοιπο να το αγοραζω/παιρνω απο την ΔΕΗ,
γινεται; Υπαρχει καποιο προβλημα με αυτο;
Ή πρεπει να ειναι κανεις, εντελως αποκομμενος απο τη ΔΕΗ για να μπορεσει να το κανει;
 

Mystery X

Σπουδαίος
Εγγρ.
2 Οκτ 2007
Μηνύματα
4.000
Κριτικές
4
Like
7.486
Πόντοι
2.306
Ρε παιδια, ξερετε πολλα εσεις, αλλα με μπερδεψατε.

Αν εγω θελω να βαλω στην ταρατσα του σπιτιου μου, φωτοβολταικα,
και να καλυπτω ενα μερος της ηλεκτρικης ενεργειας που καταναλωνω,
και το υπολοιπο να το αγοραζω/παιρνω απο την ΔΕΗ,
γινεται; Υπαρχει καποιο προβλημα με αυτο;
Ή πρεπει να ειναι κανεις, εντελως αποκομμενος απο τη ΔΕΗ για να μπορεσει να το κανει;
Τυπε πρακτικά αυτό δε γίνεται από όσο ξέρω.. Σε συμψηφισμό πηγαίνει η φάση.. Δηλαδή δίνεις εσύ στη ΔΕΗ το δικό σου, παίρνεις εσύ από τη ΔΕΗ και στμψηφιζονται..
 

cool11

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2009
Μηνύματα
4.806
Like
1.259
Πόντοι
216
Τυπε πρακτικά αυτό δε γίνεται από όσο ξέρω.. Σε συμψηφισμό πηγαίνει η φάση.. Δηλαδή δίνεις εσύ στη ΔΕΗ το δικό σου, παίρνεις εσύ από τη ΔΕΗ και στμψηφιζονται..

Καταλαβα.
Οχι τοσο καλο οσο οπως το σκεφτομουν, αλλα και παλι μαλλον συμφερει.
 

Mystery X

Σπουδαίος
Εγγρ.
2 Οκτ 2007
Μηνύματα
4.000
Κριτικές
4
Like
7.486
Πόντοι
2.306
Καταλαβα.
Οχι τοσο καλο οσο οπως το σκεφτομουν, αλλα και παλι μαλλον συμφερει.
Χαμένος δε βγαίνεις, απλά η απόσβεση ίσως αργεί για τα χρήματα που θα δώσεις..
 
  • Like
Αντιδράσεις: cool11

amjik

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Μαΐ 2008
Μηνύματα
44.730
Κριτικές
61
Like
40.275
Πόντοι
22.785
:angel: :angel:

 

cool11

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2009
Μηνύματα
4.806
Like
1.259
Πόντοι
216
Παιδια, το θεμα 'ηλεκτρικο ρευμα',
νομιζω οτι ειναι κατι που θα μας απασχολησει πολυ σοβαρα το επομενο διαστημα.

Πως φτασαμε εν ετει 2022, να ειναι πανακριβο και σχεδον ειδος πολυτελειας,
πραγματικα ειναι πισωγυρισμα.
Τι θελουν, να γυρισουμε στην εποχη των σπηλαιων;
 

Man-With-No-Name

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.172
Κριτικές
2
Like
1.779
Πόντοι
216
Παιδια, το θεμα 'ηλεκτρικο ρευμα',
νομιζω οτι ειναι κατι που θα μας απασχολησει πολυ σοβαρα το επομενο διαστημα.

Πως φτασαμε εν ετει 2022, να ειναι πανακριβο και σχεδον ειδος πολυτελειας,
πραγματικα ειναι πισωγυρισμα.
Τι θελουν, να γυρισουμε στην εποχη των σπηλαιων;
Κοίταξε... στα σοβαρά τώρα, είναι λιγάκι περίπλοκο το θέμα. Έχει πολλούς παράγοντες στη μέση, κυρίως στην παραγωγή ρεύματος, αλλά και στις δικές μας, κακές, πρακτικές σαν καταναλωτές.
Κατ'αρχάς, δεν είναι τυχαίο που όλο και περισσότερες χώρες στρέφονται σε πυρηνικούς αντιδραστήρες για παραγωγή ρεύματος, είναι μακράν η φθηνότερη λύση, και, υπο προϋποθέσεις, ασφαλέστερη απο τις λιγνιτικές μονάδες. Σαν χώρα, λόγω γεωγραφίας, υποδομών και σεισμικής δραστηριότητας, είναι λογικό να είμαστε πίσω σε αυτόν τον τομέα, αν και, με τις σωστές υποδομές, θα μπορούσαμε να είμαστε με πλήρως λειτουργικό αντιδραστήρα και να έχουμε καλύψει τις ανάγκες μας, χωρίς να είναι τόσο ακριβά τα τιμολόγια, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία, που παίζει να τραβήξει μακριά.
Απο τη στιγμή που δεν έχουμε πυρηνική ενέργεια για παραγωγή ρεύματος, πέφτουμε στην κατηγορία των πρόσθετων χρεώσεων Co2, για τα ντουμάνια που ξερνάνε οι λιγνιτικές, αναγκαζόμαστε να εισάγουμε ρεύμα, γιατί δε μας φτάνουν τα μεγαβατ των λιγνιτικών, λόγω γεωγραφίας οι προοπτικές για υδροηλεκτρικές μονάδες είναι περιορισμένες...
Και, τώρα πάμε σε εμάς... είμαστε η μόνη χώρα του δυτικού κόσμου, απ'όσες έχω τύχει να επισκεφθώ που ακόμα τρέχει το μέσο νοικοκυριό, αποκλειστικά με ηλεκτρική κατανάλωση. Αέριο για μαγείρεμα; Ακόμα είναι στα σπάργανα. Αέριο για κεντρική θέρμανση; Ακόμα είναι μειονότητα. Κεντρικός λέβητας ζεστού νερού για πλύσιμο και μπάνιο; Αυτό απλά υπάρχει μόνο σε νοσοκομεία, ξενοδοχεία και στρατόπεδα. Τρέχουμε να κλείσουμε τα φώτα, μπας και οι λάμπες (που είναι οι περισσότερες LED πλέον, με μέγιστη κατανάλωση τα 8 βατ ανα λάμπα) κάψουν ρεύμα, αλλά έχουμε ηλεκτρική κουζίνα, ηλεκτρικό θερμοσίφωνα, ηλεκτρικές σόμπες και θέρμανση με πετρέλαιο, την ώρα που στην Ευρώπη, η νόρμα είναι αέριο για μαγείρεμα, αέριο για θέρμανση, αέριο σε κεντρικό boiler για ζεστό νερό, και ηλεκτρικό ρεύμα, μόνο για όσες περιπτώσεις δεν γίνεται αλλιώς.
 
  • Like
Αντιδράσεις: cool11

cool11

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2009
Μηνύματα
4.806
Like
1.259
Πόντοι
216
Στη συνδιασκεψη στην Γλασκωβη,
μας ετοιμαζουν την 'κηδεια'...
Για να πιασουν τα νουμερα (-30% στο μεθανιο),
θα πρεπει να πληρωνουμε το ρευμα σαν χρυσαφι...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom