Νέα

Σεξουαλικές καταγγελίες και χρόνος αδικήματος

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Feet Lover
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 53
  • Εμφανίσεις 3K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Μέχρι πότε πρέπει να επιτρέπεται να καταγγέλλονται τα σεξουαλικά αδικήματα;

  • Άμεσα - μέχρι 24 ώρες

    Ψήφοι: 10 28,6%
  • Μέχρι μια βδομάδα

    Ψήφοι: 3 8,6%
  • Μέχρι ένα μήνα

    Ψήφοι: 5 14,3%
  • Μέχρι ένα χρόνο

    Ψήφοι: 11 31,4%
  • Μέχρι δέκα χρόνια

    Ψήφοι: 1 2,9%
  • Δικαίωμα για πάντα

    Ψήφοι: 5 14,3%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    35

Feet Lover

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2022
Μηνύματα
161
Like
1.236
Πόντοι
201
Μετά που διάβασα την πιο κάτω είδηση που κατηγορείται ξανά για βιασμό ο Μάικ Τάισον αφού μια γυναίκα θυμήθηκε ΜΕΤΑ ΑΠΟ 33 ΧΡΟΝΙΑ να αποφασίσει να πάει στην αστυνομία θεωρώ ότι εμείς τα μέλη του Μπου πρέπει να εκφράσουμε την άποψη μας!

Αλήθεια γενικά η κοινωνία πρέπει να θέσει ένα όριο.. πως και γιατί θυμάται το κάθε άτομο μετά από δεκαετίες να κάνει μια καταγγελία σεξουαλικής παρενόχλησης;;;

Και πόσο καλά θυμάται πλέον ακριβώς τι έγινε;;; Και με ποια στοιχεία πλέον θα στηρίξει τη θέση της;;;

Και γιατί να σε βιάσουν και να μη πας αμέσως στις αρχές;;;

Δεν ξέρω τι να πω, ίσως το βλέπω εγώ λάθος αλλά πρέπει να τεθεί ένα όριο νομίζω.

Σε ένορκη κατάθεση που υπέβαλε μία γυναίκα στο δικαστήριο του Άλμπανι της Νέας Υόρκης πριν λίγες μέρες, κατηγορεί για βιασμό τον Μάικ Τάισον. Σύμφωνα με την ίδια το συμβάν συνέβηκε πριν 33 χρόνια, το 1990 συγκεκριμένα σε ένα κλαμπ.

«Του είπα όχι πολλές φορές και του ζήτησα να σταματήσει, αλλά εκείνος συνέχισε να μου επιτίθεται. Μετά κατέβασε το παντελόνι μου και με βίασε» ανέφερε στην κατάθεσή της και ζητά αποζημίωση $ 5 εκατ. για «σωματική, ψυχολογική και συναισθηματική βλάβη».

Στην Νέα Υόρκη οι επιζώντες σεξουαλικής επίθεσης μπορούν να μηνύσουν τους δράστες τους ανεξάρτητα από το πότε συνέβη η κακοποίηση.
 

sexmasterrr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Οκτ 2010
Μηνύματα
446
Κριτικές
12
Like
1.429
Πόντοι
801
Οι σεξουαλικες καταγγελιες θυμιζουν προσφορα κινητων. Απεριοριστα προς ολους.
 

ananias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Φεβ 2006
Μηνύματα
1.875
Κριτικές
3
Like
1.484
Πόντοι
216
Καλα, ειδικα στην Ελλαδα το πραγμα εχει ξεφυγει αρκετα απο τη στιγμη που μας ηρθε το metoo!

Προσωπικα, ξυπνησα μια ημερα και ξαφνικα ακουγα γυρω μου για ασχετες γνωστες μου που θυμηθηκαν πως ειχαν βιαστει 3-4 χρονια πριν απο ατομα του ευρυτερου κοινωνικου τους κυκλου.
Μιλαμε για την απολυτη παρανοια!
Και τονιζω, δεν ανεφεραν παρενοχληση αλλα ΒΙΑΣΜΟ!!!! Το οποιο ειναι ΤΟ χειριστο κακουργημα!

Τωρα, ενω προφανως και δεν μπορουμε να μπουμε στη θεση μιας γυναικας που υπεστη κατι τετοιο (καθως μιλαμε για γερο σοκ-οχι αστεια), βλεποντας τον ολο χειρισμο του θεματος απο πλευρας των ισχυριζομενων κακοποιημενων γυναικων (το οποιο περιοριζοταν καθαρα σε ενα απλο 'cancel' ξεκατινιασμα μεσω σοσιαλ-ΠΡΟΣΟΧΗ: μιλαμε για βιασμο τωρα ετσι? ) καπου προβληματιστηκα, και δυσκολευτηκα να πιστεψω καποια γεγονοτα!
Δηλαδη αυτες οι τυπισσες ηταν τοσο κουλ και χαλαρες με το γεγονος οτι βιαστηκαν???? και ισα που το θυμηθηκαν με τον ιδιο τροπο που θα θυμοταν κανεις πως ξεχασε να παρει ελιες απτο μαναβικο???
Η απαντηση που λαβαινε οποιος εκανε το 'λαθος' να ρωτησει 'γιατι δεν εσπευσε στις αρχες επι τοπου να δεσουν τα μουνοπανα που τις πειραξαν' ηταν μια πασε αοριστολογια τυπου 'οι μπατσοι δεν ενδιαφερονται/ειρωνευονται/δε βγαινει ακρη' κλπ. Σε ενα νοσοκομειο δεν μπορουσαν να πανε να τις δει καποιος ωστε να συνταξει ενα πορισμα ενας ιατροδικαστης?

Σοβαρα τωρα????

Συγνωμη, αλλα οντως θα επρεπε οχι η κοινωνια -αλλα ο νομος- να θεσει καποια ορια σε αυτο το θεμα. Δε γινεται να οπλιστουμε ολοι με τη δυνατοτητα να διαπομπευουμε δημοσια κατ αυτον τον τροπο οποιονδηποτε χωρις να εχει αποδειχθει η ενοχη του. Κι απο τα ελαχιστα που γνωριζω, ο βιασμος αφηνει ευκρινη σημαδια γενικα!
Αλλιως θα μπορουσε καλλιστα ολο αυτο να χρησιμοποιηθει με δολιο τροπο (το οποιο σιγουρα συμβαινει και αυτο), εκβιασμοι κλπ.
Αν καποιος ειναι βιαστης δεν εχει θεση εκτος κελιου, και δεν χωρανε διαπραγματευσεις σε αυτο.
Ναι, προφανως και μπορει κανεις να κινητοποιηθει νομικα σε περιπτωση που συμβαινει κατι τετοιο, αλλα ωσπου να γινει καποια ενεργεια, το κακο εχει ηδη συμβει.

Και η ΜΕΓΙΣΤΗ μαλακια μεσα σε ολο αυτο, ειναι πως ετσι 'ελαφραινουν' τη σοβαροτητα αντιστοιχων συμβαντων! Δηλαδη θα φτασουμε στο σημειο οντως να συμβαινουν βιασμοι (μη λεμε μαλακιες, εννοειται οτι συμβαινουν) και να μη δινει κανεις πλεον σημασια, ετσι που το εχουν ξεφτιλισει. Δυστυχως ετσι οπως καταντησε το θεμα, δεν ξερει κανεις τι σκατα να πιστεψει και τι οχι!
 

Nubic

Μέγας
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
4.495
Κριτικές
8
Like
11.421
Πόντοι
3.786
Παίκτη δεν έχεις πιάσει όπως φαίνεται το νόημα. Μετά από 33 χρόνια δεν παίζει να δικαιωθείς στο δικαστήριο, μόνο αν ο φερόμενος ως ένοχος ομολογήσει. Το ίδιο ήταν και η Μπεκατώρου η πρώην ιστιοπλόος.
Αυτές οι κινήσεις δε γίνονται για να πας σε μια δίκη όπου δεν υπάρχει καμία ελπίδα. Γίνονται για να ξεφτιλιστούν κάποιοι επώνυμοι άντρες. Και αυτό συμβαίνει για 2 λόγους:
- Είτε για να τους πάρουν λεφτά ώστε να μην τους ξεφτιλίσουν. Εκβιασμός δηλαδή.
- Είτε για να δοθεί το μήνυμα στους επόμενους να μην απλώσουν ξανά χέρι, να φοβηθούν δηλαδή την επόμενη φορά που θα πάνε να εκμεταλλευτούν καταστάσεις.
 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.773
Like
7.740
Πόντοι
2.306
Έχει ξεφτιλιστεί το θέμα γιατι υπάρχουν κάτι χώστες συνήθως "προπονητές" σε ομαδες ομαδούλες και αθλήματα.
Έχει ξεφτιλιστεί το θέμα γιατί υπάρχουν κάποιοι βρωμιαρηδες σαν τους γνωστούς ηθοποιούς σε όλα τα επαγγέλματα ιδιοκτήτες μαγαζιών που ρίχνονται σε σερβιτόρες μαγαζάτορες, που με βρώμικες πούτσες και μέσα στην μπίχλα νομίζουν μπορούν να γαμήσουν οποιαδήποτε.
Όλα τα πράγματα θέλουν τρόπο μέτρο και προσοχή. Την πέφτεις όσο σε παίρνει αφήνεις χώρο και καταστάσεις να ελιχτείς.
Αν ήταν έτσι να γαμάμε κάθε υπάλληλο και κάθε αθλητριούλα και φοιτητριούλα με το ζόρι......
Μερικοί βρωμιάρηδες μπίχλες σκατάνθρωποι χαλάνε ολη την πιάτσα.
Πάνω από όλα είναι η αξιοπρέπεια.... δεν σε θελει η άλλη ρε...... βρωμάς.... βρες μια βρωμιάρα σαν εσένα.....
 
Τελευταία τροποποίηση:

digger

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.657
Κριτικές
34
Like
4.405
Πόντοι
7.195
Μετά που διάβασα την πιο κάτω είδηση που κατηγορείται ξανά για βιασμό ο Μάικ Τάισον αφού μια γυναίκα θυμήθηκε ΜΕΤΑ ΑΠΟ 33 ΧΡΟΝΙΑ να αποφασίσει να πάει στην αστυνομία θεωρώ ότι εμείς τα μέλη του Μπου πρέπει να εκφράσουμε την άποψη μας!

Αλήθεια γενικά η κοινωνία πρέπει να θέσει ένα όριο.. πως και γιατί θυμάται το κάθε άτομο μετά από δεκαετίες να κάνει μια καταγγελία σεξουαλικής παρενόχλησης;;;

Και πόσο καλά θυμάται πλέον ακριβώς τι έγινε;;; Και με ποια στοιχεία πλέον θα στηρίξει τη θέση της;;;

Και γιατί να σε βιάσουν και να μη πας αμέσως στις αρχές;;;

Δεν ξέρω τι να πω, ίσως το βλέπω εγώ λάθος αλλά πρέπει να τεθεί ένα όριο νομίζω.

Σε ένορκη κατάθεση που υπέβαλε μία γυναίκα στο δικαστήριο του Άλμπανι της Νέας Υόρκης πριν λίγες μέρες, κατηγορεί για βιασμό τον Μάικ Τάισον. Σύμφωνα με την ίδια το συμβάν συνέβηκε πριν 33 χρόνια, το 1990 συγκεκριμένα σε ένα κλαμπ.

«Του είπα όχι πολλές φορές και του ζήτησα να σταματήσει, αλλά εκείνος συνέχισε να μου επιτίθεται. Μετά κατέβασε το παντελόνι μου και με βίασε» ανέφερε στην κατάθεσή της και ζητά αποζημίωση $ 5 εκατ. για «σωματική, ψυχολογική και συναισθηματική βλάβη».

Στην Νέα Υόρκη οι επιζώντες σεξουαλικής επίθεσης μπορούν να μηνύσουν τους δράστες τους ανεξάρτητα από το πότε συνέβη η κακοποίηση.
παίκτη η περίπτωση μήνυσης που ζητάει λεφτά είναι εντελώς διαφορετική από τη σκέτη καταγγελία
Στην περίπτωση του Τάισον είχε χρεωκοπήσει, περίμενε λοιπόν το γκιλφόνι να ξαναματσωθεί για να του τη ρίξει..
 

Dr. Kolompo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
3.042
Like
3.907
Πόντοι
456
Νομίζω οι θεωρίες συνωμοσίας πρέπει να τελειώσουν
Τα ταμεία είναι άδεια. Οι δικηγόροι κι οι δικαστές πάντα ψοφούσαν για χρήμα. Με το metoo έκαναν/κάνουν χρυσές δουλειές
Μέσα απ αυτό γαμήσε το σύστημα κι όποιον είχε άχτι εδώ και καιρό, παίζοντας τον κάθε μέρα όλη μέρα παντού να του καταστρέψουν την ζωή. Παρέα η κυβέρνηση ακολουθεί πουυ είναι βούτυρο στο ψωμί της όλο αυτό με το κόσμο να ασχολείται με το ποιο κωλοτρυπίδι χουφτώθηκε την ώρα που ακραία φτώχια ισοπεδώνει το λαό. Κλασσικά με όποια κίνηση κάνει το κράτος/σύστημα παίζει μπάλα 1 σμπάρο/10 τρυγόνια.
 

Isidoro$

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Δεκ 2021
Μηνύματα
2.009
Κριτικές
9
Like
3.332
Πόντοι
456
Ψηφιζω για παντα,το αδικημα εινα αδικημα.Ποτε δεν καταλαβα την μαλακια "περασαν χ χρονια,το αδικημα παραγραφεται".Δεν μιλαμε για προστιμο της τροχαιας που δεν πληρωθηκε αλλα για βιασμους και φονους
 
OP
OP
Feet Lover

Feet Lover

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2022
Μηνύματα
161
Like
1.236
Πόντοι
201
Κι απο τα ελαχιστα που γνωριζω, ο βιασμος αφηνει ευκρινη σημαδια γενικα!
Για αυτό λέω κι εγώ γιατί να μην πας ΑΜΕΣΑ για καταγγελία..;;; μετά από διάστημα δεν θα υπάρχουν σημάδια κακοποίησης...

Πριν χρόνια θυμάμαι το βιασμό να είναι όπως ο φόνος... Άμεσα το θύμα φώναζε για βοήθεια και ξεκινούσαν οι έρευνες. Φυσικά τότε συνήθως οι βιαστές ήταν άγνωστοι δράκοι. Στις περιπτώσεις που θυμούνται μετά από χρόνια τα θύματα να καταγγείλουν είναι πάντα από γνωστούς βιαστές ή άτομα του κύκλου τους.
 

Mpratan

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.446
Κριτικές
21
Like
9.954
Πόντοι
3.346
Παίκτη δεν έχεις πιάσει όπως φαίνεται το νόημα. Μετά από 33 χρόνια δεν παίζει να δικαιωθείς στο δικαστήριο, μόνο αν ο φερόμενος ως ένοχος ομολογήσει. Το ίδιο ήταν και η Μπεκατώρου η πρώην ιστιοπλόος.
Αυτές οι κινήσεις δε γίνονται για να πας σε μια δίκη όπου δεν υπάρχει καμία ελπίδα. Γίνονται για να ξεφτιλιστούν κάποιοι επώνυμοι άντρες. Και αυτό συμβαίνει για 2 λόγους:
- Είτε για να τους πάρουν λεφτά ώστε να μην τους ξεφτιλίσουν. Εκβιασμός δηλαδή.
- Είτε για να δοθεί το μήνυμα στους επόμενους να μην απλώσουν ξανά χέρι, να φοβηθούν δηλαδή την επόμενη φορά που θα πάνε να εκμεταλλευτούν καταστάσεις.
Paid In Full Money GIF
 
OP
OP
Feet Lover

Feet Lover

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2022
Μηνύματα
161
Like
1.236
Πόντοι
201
Έχει ξεφτιλιστεί το θέμα γιατι υπάρχουν κάτι χώστες συνήθως "προπονητές" σε ομαδες ομαδούλες και αθλήματα.
Συμφωνώ με όσα λες, αλλά δεν αντιλαμβάνομαι γιατί αφήνουν 30 χρόνια τον κάθε βιαστή να κυκλοφορεί πριν τον καταγγείλουν
Στην περίπτωση του Τάισον είχε χρεωκοπήσει, περίμενε λοιπόν το γκιλφόνι να ξαναματσωθεί για να του τη ρίξει..
Χαχαχαχαχα όπως τα λες μάλλον είναι
Ψηφιζω για παντα,το αδικημα εινα αδικημα.Ποτε δεν καταλαβα την μαλακια "περασαν χ χρονια,το αδικημα παραγραφεται".Δεν μιλαμε για προστιμο της τροχαιας που δεν πληρωθηκε αλλα για βιασμους και φονους
Σωστό το σκεπτικό σου. Εγώ διαφωνώ όμως έχοντας άλλο σκεπτικό. Ναι μεν πρέπει να μην παραγράφονται τα αδικήματα αλλά πρέπει να ασκήσουμε πίεση στα θύματα να πηγαίνουν ΑΜΕΣΑ για καταγγελία διότι μετά από 30 χρόνια φίλε ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ να αποδείξουν τον βιασμό (τουλάχιστον με εξετάσεις). Εκτός κι αν έχουν βίντεο και περιμένουν εάν και εφόσον γίνει πλούσιος ο βιαστής.
 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.773
Like
7.740
Πόντοι
2.306
Συμφωνώ με όσα λες, αλλά δεν αντιλαμβάνομαι γιατί αφήνουν 30 χρόνια τον κάθε βιαστή να κυκλοφορεί πριν τον καταγγείλουν

Χαχαχαχαχα όπως τα λες μάλλον είναι

Σωστό το σκεπτικό σου. Εγώ διαφωνώ όμως έχοντας άλλο σκεπτικό. Ναι μεν πρέπει να μην παραγράφονται τα αδικήματα αλλά πρέπει να ασκήσουμε πίεση στα θύματα να πηγαίνουν ΑΜΕΣΑ για καταγγελία διότι μετά από 30 χρόνια φίλε ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ να αποδείξουν τον βιασμό (τουλάχιστον με εξετάσεις). Εκτός κι αν έχουν βίντεο και περιμένουν εάν και εφόσον γίνει πλούσιος ο βιαστής.
αρχιδια και πουτσες μπλε
μια βιασμενη γυναικα οπως και ενας βιασμενος αντρας και ένα βιασμενο παιδι, δεν εχει ούτε θαρρος ούτε τολμη ουτε δυναμη να παει σε καθε τσογλαναρειοκο αστυνομικο τμήμα να πει μου έβαλαν πουτσα στον κωλο. Εσύ θα πήγαινες; αστυνομικο τμήμα νοσοκομειο να δείξεις τον κώλο σου;

Αν εμεις συζητάμε εδώ συζητάμε για το ένα δεκακις χιλιοστοί των υποθεσεων. κάθε μέρα γινονται βιασμοί και βιασμοι απο πατεράδες από αφεντικά από προισταμένους, δεν θα κρυβόμαστε πίσω από το δαχτυλο μας, όλοι τα ακουμε και τα ξέρουμε απο κάθε κουτσοχώρι μέχρι κάθε βρωμοδιαμέρισμα μεγάλων πολεων.

Και να αποφασίσει ένας βιασμένος ή μια βιασμένη να καταγγείλει θα αντιμετωπισει την αντιδραση της οικογεινειας της μη μαθευτεί τον φόβο μη χάσει την δουλεια και ενα σωρό άλλα θέματα εκβιασμούς.

για αυτό χρειάζεται ξεφτιλισμα και διασυρμος για καθε βιαστή.
 
OP
OP
Feet Lover

Feet Lover

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2022
Μηνύματα
161
Like
1.236
Πόντοι
201
αρχιδια και πουτσες μπλε
μια βιασμενη γυναικα οπως και ενας βιασμενος αντρας και ένα βιασμενο παιδι, δεν εχει ούτε θαρρος ούτε τολμη ουτε δυναμη να παει σε καθε τσογλαναρειοκο αστυνομικο τμήμα να πει μου έβαλαν πουτσα στον κωλο. Εσύ θα πήγαινες; αστυνομικο τμήμα νοσοκομειο να δείξεις τον κώλο σου;

Αν εμεις συζητάμε εδώ συζητάμε για το ένα δεκακις χιλιοστοί των υποθεσεων. κάθε μέρα γινονται βιασμοί και βιασμοι απο πατεράδες από αφεντικά από προισταμένους, δεν θα κρυβόμαστε πίσω από το δαχτυλο μας, όλοι τα ακουμε και τα ξέρουμε απο κάθε κουτσοχώρι μέχρι κάθε βρωμοδιαμέρισμα μεγάλων πολεων.

Και να αποφασίσει ένας βιασμένος ή μια βιασμένη να καταγγείλει θα αντιμετωπισει την αντιδραση της οικογεινειας της μη μαθευτεί τον φόβο μη χάσει την δουλεια και ενα σωρό άλλα θέματα εκβιασμούς.

για αυτό χρειάζεται ξεφτιλισμα και διασυρμος για καθε βιαστή.
Αν μπουν στο σπίτι σου ληστές τι θα κάνεις;

Αν σου κλέψουν το πορτοφόλι τι θα κάνεις;

Αν σε πυροβολήσουν τι θα κάνεις;

Σε όλα τα πιο πάνω και σε τόσα άλλα, θα πάρεις άμεσα την αστυνομία, θα πας νοσοκομείο, θα κάνεις καταγγελία.

Το ίδιο θα έπρεπε να κάνουμε και στο βιασμό για να μπαίνουν τα καθίκια φυλακή όσο μπορούν ακόμη οι ιατροδικαστές να χρησιμοποιήσουν τα στοιχεία.

Εάν όπως λες φοβούνται τα θύματα τον στιγματισμό το κατανοώ όμως θα έπρεπε να τον φοβούνται συνεχώς.

Διότι αν βρίσκουν το θάρρος μετά από χρόνια να το καταγγείλουν:
1) και πάλι στιγματισμό θα φάνε
2) συν ότι δεν θα έχουν στοιχεία στο σώμα τους για να βάλουν φυλακή το καθίκι
3) συν ότι άφησαν το καθίκι ελεύθερο τόσα χρόνια κι επικίνδυνο να κυκλοφορεί

Εν τέλει φίλε για να μην παρεξηγήσεις.. αυτό που λέω είναι το εξής:
ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΚΑΤΑΓΓΕΙΛΩ ΑΜΕΣΑ ΕΝΑ ΒΙΑΣΜΟ ΠΑΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΚΑΤΑΓΓΕΙΛΩ ΤΟΝ ΒΙΑΣΜΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΧΡΟΝΙΑ
 

Nubic

Μέγας
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
4.495
Κριτικές
8
Like
11.421
Πόντοι
3.786
Να το ξαναπουμε με παράδειγμα: Πάει μία γυναίκα σε ένα δικηγόρο, έμπειρο στα ποινικά.
- Έπεσα θύμα βιασμού από το αφεντικό μου πριν 10 χρόνια
- Έχεις βίντεο; Ηχογράφηση; Φωτογραφίες;
- Όχι
- Κάμερες ασφαλείας;
- Όχι
- Μάρτυρες;
-΄Οχι
-Κράτησες τα ρούχα που φορούσες άθικτα; Είναι σκισμένα; Έχουν αίματα;
- Τα έκαψα για να μην το θυμάμαι
- Τι να σου κάνω τότε, δεν έχουμε κάτι για να τον κλεισουμε μέσα, μάλλον αθώος θα βγει.

Και εδώ αρχίζει το κίνημα metoo. Αν δεν πρόκειται για απατεωνία απο ψευτοθύμα και δικηγόρο για να κάνουν εκβιασμό (σκεφτείτε πόσα στόματα έχουν χρυσωθεί για να μη μιλήσουν και δε θα το μάθουμε ποτέ) παίζει να θέλει να καταστρέψει έναν άνθρωπο. Του κάνει δυσφήμιση, του βγάζει τη ρετσινιά ώστε να του καταστρέψει τη ζωή. Αυτή είναι η τιμωρία ,αν παρατηρήσετε ελάχιστοι έχουν καταδικαστεί.
 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.773
Like
7.740
Πόντοι
2.306
Να το ξαναπουμε με παράδειγμα: Πάει μία γυναίκα σε ένα δικηγόρο, έμπειρο στα ποινικά.
- Έπεσα θύμα βιασμού από το αφεντικό μου πριν 10 χρόνια
- Έχεις βίντεο; Ηχογράφηση; Φωτογραφίες;
- Όχι
- Κάμερες ασφαλείας;
- Όχι
- Μάρτυρες;
-΄Οχι
-Κράτησες τα ρούχα που φορούσες άθικτα; Είναι σκισμένα; Έχουν αίματα;
- Τα έκαψα για να μην το θυμάμαι
- Τι να σου κάνω τότε, δεν έχουμε κάτι για να τον κλεισουμε μέσα, μάλλον αθώος θα βγει.

Και εδώ αρχίζει το κίνημα metoo. Αν δεν πρόκειται για απατεωνία απο ψευτοθύμα και δικηγόρο για να κάνουν εκβιασμό (σκεφτείτε πόσα στόματα έχουν χρυσωθεί για να μη μιλήσουν και δε θα το μάθουμε ποτέ) παίζει να θέλει να καταστρέψει έναν άνθρωπο. Του κάνει δυσφήμιση, του βγάζει τη ρετσινιά ώστε να του καταστρέψει τη ζωή. Αυτή είναι η τιμωρία ,αν παρατηρήσετε ελάχιστοι έχουν καταδικαστεί.
Φίλε μου καλέ, έχεις δει τι γλίτσες, σκατοφατσες είναι συνήθως όλοι αυτοί. Και μόνο για την σκατοφατσα την ιδρωτιλα την απλυσια και την σιχασια, πρέπει να τους χώνουν μέσα ισόβια.
 
Τελευταία τροποποίηση:

It's All Good Man

Μέλος
Εγγρ.
11 Αυγ 2019
Μηνύματα
495
Like
735
Πόντοι
81
Μετά που διάβασα την πιο κάτω είδηση που κατηγορείται ξανά για βιασμό ο Μάικ Τάισον αφού μια γυναίκα θυμήθηκε ΜΕΤΑ ΑΠΟ 33 ΧΡΟΝΙΑ να αποφασίσει να πάει στην αστυνομία θεωρώ ότι εμείς τα μέλη του Μπου πρέπει να εκφράσουμε την άποψη μας!

Αλήθεια γενικά η κοινωνία πρέπει να θέσει ένα όριο.. πως και γιατί θυμάται το κάθε άτομο μετά από δεκαετίες να κάνει μια καταγγελία σεξουαλικής παρενόχλησης;;;

Και πόσο καλά θυμάται πλέον ακριβώς τι έγινε;;; Και με ποια στοιχεία πλέον θα στηρίξει τη θέση της;;;

Και γιατί να σε βιάσουν και να μη πας αμέσως στις αρχές;;;

Δεν ξέρω τι να πω, ίσως το βλέπω εγώ λάθος αλλά πρέπει να τεθεί ένα όριο νομίζω.

Σε ένορκη κατάθεση που υπέβαλε μία γυναίκα στο δικαστήριο του Άλμπανι της Νέας Υόρκης πριν λίγες μέρες, κατηγορεί για βιασμό τον Μάικ Τάισον. Σύμφωνα με την ίδια το συμβάν συνέβηκε πριν 33 χρόνια, το 1990 συγκεκριμένα σε ένα κλαμπ.

«Του είπα όχι πολλές φορές και του ζήτησα να σταματήσει, αλλά εκείνος συνέχισε να μου επιτίθεται. Μετά κατέβασε το παντελόνι μου και με βίασε» ανέφερε στην κατάθεσή της και ζητά αποζημίωση $ 5 εκατ. για «σωματική, ψυχολογική και συναισθηματική βλάβη».

Στην Νέα Υόρκη οι επιζώντες σεξουαλικής επίθεσης μπορούν να μηνύσουν τους δράστες τους ανεξάρτητα από το πότε συνέβη η κακοποίηση.


Όταν είδα τον τίτλο του thread νόμιζα ότι είδες αυτό....



Το ελληνικό #MeToo - Απολογείται για τον βιασμό ο πρώην σκηνοθέτης του «Σασμού»



Μία ακόμη υπόθεση που συμπεριλήφθηκε στο ελληνικό #MeToo και τις καταγγελίες για σεξουαλική κακοποίηση στον καλλιτεχνικό χώρο οδηγείται σήμερα στα δικαστήρια της πρώην Σχολής Ευελπίδων. Ο λόγος για τη δικογραφία που έχει σχηματιστεί για την υπόθεση του πρώην σκηνοθέτη της σειράς «Σασμός» Κώστα Κωστόπουλου, ο οποίος κατηγορείται για βιασμό και απολογείται για το αδίκημα αυτό σήμερα, Πέμπτη 26 Ιανουαρίου, στο πλαίσιο της ανάκρισης που βρίσκεται σε εξέλιξη. Η απολογία του 57χρονου σκηνοθέτη έρχεται έπειτα από προθεσμία την οποία ζήτησε και έλαβε προκειμένου να προετοιμαστεί και να αντικρούσει την κατηγορία που αντιμετωπίζει. Τον σκηνοθέτη έχει μηνύσει για βιασμό της το 2010 η ηθοποιός Ελενα Αθανασοπούλου, η οποία τότε ήταν τότε 21 ετών.

Η συγκεκριμένη καταγγελία, που είχε σκάσει σαν βόμβα, ήρθε να προστεθεί σε αυτές που ήδη βρίσκονται ενώπιον της Δικαιοσύνης και αφορούν βιασμούς και απόπειρες βιασμών από ανθρώπους του καλλιτεχνικού χώρου. Ανάμεσά τους η υπόθεση του Πέτρου Φιλιππίδη, που πλέον βρίσκεται στο στάδιο της έκδοσης απόφασης, αυτή του Δημήτρη Λιγνάδη, που κρίθηκε ήδη από το πρωτοβάθμιο δικαστήριο, κ.ά.


Αμέσως μετά την υποβολή της μήνυσης σε βάρος του ο κ. Κωστόπουλος είχε παραιτηθεί από τη σειρά «Σασμός» την οποία σκηνοθετούσε. Σε ανάρτησή του, δε, στη σελίδα του σε μέσο κοινωνικής δικτύωσης χαρακτήριζε τη σε βάρος του καταγγελία ψευδή και συκοφαντική. Λίγο αργότερα, περνώντας στην αντεπίθεση κατέθεσε μήνυση κατά της ηθοποιού για ψευδή καταμήνυση και συκοφαντική δυσφήμηση. «Ηδη σημαντικοί άνθρωποι του θεάτρου, της τηλεόρασης και του πολιτισμού που έχουν συνεργαστεί με τον κ. Κωστόπουλο έσπευσαν να καταθέσουν υπέρ του», είχε αναφέρει σε σχετική ανακοίνωσή του ο δικηγόρος του σκηνοθέτη Νίκος Βιτώρος, αφού έγινε γνωστή η άσκηση ποινικής δίωξης σε βάρος του εντολέα του για το αδίκημα του βιασμού.

Η μήνυση της ηθοποιού

Στη μήνυση που έχει καταθέσει κατά του Κ. Κωστόπουλου η Ελενα Αθανασοπούλου υποστηρίζει, κατ’ αρχάς, ότι καταγγέλλει τώρα τον βιασμό της παίρνοντας δύναμη από το κίνημα #MeToo και είναι σε θέση να αποδείξει τα όσα λέει επικαλούμενη μάρτυρες που επιβεβαιώνουν την κακοποίησή της.


Συγκεκριμένα, η ηθοποιός υποστηρίζει ότι βιάστηκε από τον σκηνοθέτη στις αρχές του καλοκαιριού του 2010 κι ενώ μέχρι τότε είχε φιλική σχέση μαζί του, στο πλαίσιο της οποίας είχε γνωρίσει την οικογένειά του, διασκεδάζοντας μάλιστα αρκετές φορές όλοι μαζί σε κοινές παρέες. Ωστόσο, όλα άλλαξαν, όπως αναφέρει, ένα βράδυ του καλοκαιριού του 2010, όταν ο σκηνοθέτης τής πρότεινε να πάνε για φαγητό οι δυο τους και μετά να συνεχίσουν τη διασκέδασή τους σε κλαμπ, όπου θα βρίσκονταν κάποια άτομα με τα οποία έκαναν κοινή παρέα. Σύμφωνα με τους ισχυρισμούς της, στο γεύμα που είχε με τον σκηνοθέτη ήπιαν αρχικά ένα μπουκάλι κρασί και στη συνέχεια εκείνος παρήγγειλε και δεύτερο, ενδεχομένως όπως αναφέρει, και τρίτο.

athanasopoulou_
Η καταγγελία από την ηθοποιό Ελενα Αθανασοπούλου εναντίον του σκηνοθέτη Κώστα Κωστόπουλου ήρθε να προστεθεί σε αυτές που ήδη βρίσκονται ενώπιον της Δικαιοσύνης και αφορούν βιασμούς και απόπειρες βιασμών από ανθρώπους του καλλιτεχνικού χώρου
«Αρχισα να νιώθω ζαλισμένη. Δεν μπορούσα να καταλάβω για ποιον λόγο ένιωθα τόσο ζαλισμένη, προοδευτικά ένιωθα να χάνω τη συνείδησή μου κι αυτό μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση, γιατί, ναι μεν, δεν πίνω πολύ αλκοόλ, αλλά γνωρίζω πολύ καλά τα όριά μου και είμαι σίγουρη ότι σε καμία περίπτωση δεν θα μπορούσε να μου προκαλέσει τέτοια σύγχυση, αποπροσανατολισμό, ζαλάδα και απώλεια συνείδησης», αναφέρει χαρακτηριστικά στο κείμενο της μήνυσής της η ηθοποιός και προσθέτει: «Δεν γνωρίζω αν υπήρχε κάποια άλλη ουσία στο κρασί που ήπια».

Στη συνέχεια, όπως υποστηρίζει, δεν ένιωθε καλά και ζήτησε από τον σκηνοθέτη να αποχωρήσουν από το μαγαζί. Τότε όμως, έχασε τις αισθήσεις της και μέχρι να επανέλθουν η ίδια έχει κενό μνήμης. «Το μόνο που θυμάμαι είναι ότι τη στιγμή που άνοιξα τα μάτια μου και γύρισαν οι αισθήσεις μου ήμασταν μέσα στο αυτοκίνητό του και αυτός είχε διεισδύσει με το γεννητικό του όργανο στο σώμα μου και συνουσιαζόταν με εμένα εν αγνοία μου και χωρίς τη δική μου συναίνεση.

Συγκεκριμένα, είδα τον εγκαλούμενο από πάνω μου, εγώ ήμουν σε θέση ανάσκελα, μου είχε ανοίξει τα πόδια, είχε σηκώσει τη φούστα μου, είχε απομακρύνει το εσώρουχό μου, ενώ αυτός με κατεβασμένο το παντελόνι και το εσώρουχό του εκτελούσε μέσα μου τη γενετήσια πράξη, δηλαδή με βίαζε»
, περιγράφει στη μήνυσή της η Ελενα Αθανασόπουλου, επισημαίνοντας πως μόλις κατάλαβε τι της είχε συμβεί πάγωσε, αλλά βρήκε τη δύναμη να αντιδράσει. «Αρχισα να τον κλωτσάω, να ουρλιάζω, να τρέμω και να κλαίω. Κάποια στιγμή αυτός τραβήχτηκε από πάνω μου.

Δεν είχα τη δύναμη ούτε το κουράγιο να βγω από το αυτοκίνητο. Ενιωθα τρομερά ευάλωτη και φοβόμουν ακόμα και για τη ζωή μου», υποστηρίζει η μηνύτρια και προσθέτει: «Πρέπει, βέβαια, να σημειώσω εδώ ότι ήταν ήδη πρώτες μεταμεσονύκτιες ώρες σε ένα σκοτεινό, μη οργανωμένο πάρκινγκ και από το μυαλό μου πέρασε και η σκέψη ότι, αν έβγαινα μόνη μου σε τέτοια κατάσταση στον δρόμο, ίσως να μου συνέβαιναν ακόμα χειρότερα πράγματα.

Ετσι, λοιπόν, ο εγκαλούμενος έκατσε στη θέση του οδηγού και ξεκίνησε να πηγαίνει προς το άλλο μαγαζί, όπου εγώ ήθελα οπωσδήποτε να πάω να βρω την παρέα μου, γιατί φοβόμουν να μείνω μόνη μου, φοβόμουν ακόμα και να γυρίσω στο σπίτι. Σε όλη τη διαδρομή αυτός δεν μιλούσε καθόλου. Εγώ έκλαιγα απαρηγόρητη
».
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.472
Like
11.028
Πόντοι
3.556
Μετά που διάβασα την πιο κάτω είδηση που κατηγορείται ξανά για βιασμό ο Μάικ Τάισον αφού μια γυναίκα θυμήθηκε ΜΕΤΑ ΑΠΟ 33 ΧΡΟΝΙΑ να αποφασίσει να πάει στην αστυνομία θεωρώ ότι εμείς τα μέλη του Μπου πρέπει να εκφράσουμε την άποψη μας!

«Του είπα όχι πολλές φορές και του ζήτησα να σταματήσει, αλλά εκείνος συνέχισε να μου επιτίθεται. Μετά κατέβασε το παντελόνι μου και με βίασε» ανέφερε στην κατάθεσή της και ζητά αποζημίωση $ 5 εκατ. για «σωματική, ψυχολογική και συναισθηματική βλάβη».

Για αυτο οποιος εχει 5 εκατομμυρια καλυτερα να δινει 500-1000 ευρω τη μερα σε κορυφαια εσκορτ και να εχει το κεφαλι του ησυχο μακρια απο μουρλες.
 

sexmasterrr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Οκτ 2010
Μηνύματα
446
Κριτικές
12
Like
1.429
Πόντοι
801
Ο Βασιλαρας το εχει πει. Ευτυχως που υπαρχουν πουτανες. Χιλιες φορες να τα πετας σε αυτες παρα να σου κατσει τετοιο μπλεξιμο.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom