Νέα

Σεξουαλικές καταγγελίες και χρόνος αδικήματος

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Feet Lover
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 53
  • Εμφανίσεις 3K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Μέχρι πότε πρέπει να επιτρέπεται να καταγγέλλονται τα σεξουαλικά αδικήματα;

  • Άμεσα - μέχρι 24 ώρες

    Ψήφοι: 10 28,6%
  • Μέχρι μια βδομάδα

    Ψήφοι: 3 8,6%
  • Μέχρι ένα μήνα

    Ψήφοι: 5 14,3%
  • Μέχρι ένα χρόνο

    Ψήφοι: 11 31,4%
  • Μέχρι δέκα χρόνια

    Ψήφοι: 1 2,9%
  • Δικαίωμα για πάντα

    Ψήφοι: 5 14,3%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    35

sexmasterrr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Οκτ 2010
Μηνύματα
446
Κριτικές
12
Like
1.429
Πόντοι
801
Το να εχεις παντα εναν μαρτυρα σε περιπτωση που υποψιαζεσαι οτι κατι μπορει να εξελιχθει ασχημα ειναι μια ασφαλης τακτικη. Βεβαια υπαρχουν και οι περιπτωσεις που αιφνιδιαζεσαι τελειως. Οποιος εχει δει το Fight club και τη σκηνη με τον Edward Norton στο γραφειο του διευθυντη του θα καταλαβει τι εννοω. Ειναι να μην μπλεξεις με ατομο ετοιμο για ολα.
 

paparoupas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Ιαν 2006
Μηνύματα
1.189
Κριτικές
9
Like
1.688
Πόντοι
496
Παίκτη δεν έχεις πιάσει όπως φαίνεται το νόημα. Μετά από 33 χρόνια δεν παίζει να δικαιωθείς στο δικαστήριο, μόνο αν ο φερόμενος ως ένοχος ομολογήσει. Το ίδιο ήταν και η Μπεκατώρου η πρώην ιστιοπλόος.
Αυτές οι κινήσεις δε γίνονται για να πας σε μια δίκη όπου δεν υπάρχει καμία ελπίδα. Γίνονται για να ξεφτιλιστούν κάποιοι επώνυμοι άντρες. Και αυτό συμβαίνει για 2 λόγους:
- Είτε για να τους πάρουν λεφτά ώστε να μην τους ξεφτιλίσουν. Εκβιασμός δηλαδή.
- Είτε για να δοθεί το μήνυμα στους επόμενους να μην απλώσουν ξανά χέρι, να φοβηθούν δηλαδή την επόμενη φορά που θα πάνε να εκμεταλλευτούν καταστάσεις.
Μαλλον για το πρωτο γινονται.
Αν γινονταν για το δευτερο, δε θα περιμεναν 25 χρονια οπως η μπεκατωρου.
Προσωπικη αποψη, θα πρεπει να διωκονται και αυτες που αποσιωπησαν βιασμο τοσα χρονια, και συνεβαλαν στο να συνεχισει να βιαζει ο δραστης
 

troueno

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2006
Μηνύματα
3.331
Κριτικές
1
Like
805
Πόντοι
96
Δηλαδή δεν σου περνάει από το μυαλό ότι ο καταγγελόμενος στιγματίζεται, ακόμα κι αν δεν αποδειχτεί η κατηγορία; όταν η Μπίτκα κατάγγειλε το Βιασμό, ενέπλεξαν το όνομα του Φιντιρίκου, ο οποίος ΤΥΧΑΙΑ βρισκόταν στο Ντουμπάι. Μέχρι να γίνει γνωστό, είχε ξεφτιλιστεί. Αν δεν ήταν όμως στο Εξωτερικό, πιστεύεις ότι θα ξέμπλεκε εύκολα;
Την Μπικα πραγματικα την βιασαν (με ορους 2022 , το 2000 δεν θα ηταν βιασμος) αλλα αντε να το αποδειξει .

Κατα τα άλλα πχ σε χωρους εργασιας εχουμε δει και γκομενες να κουνιουνται σε προισταμενους και προισταμενους να καταδιωκουν εργαζόμενες και προισταμενες να καταδιωκουν αντρες εργαζόμενους .

το Metoo δεν στηριζει ωραιες γυναικες (ουτε αντρες) οποτε περιμενουν να μιλφεψουν να κανουν παιδια να σοβαρευτουν και μετα ωριμες πια κανουν την καταγγελια (οι αντρες δεν εχουν τυχη ας ριξουν μια σαβουραγαμία )

πχ στην προσφατη περιπτωση του συγχωρεμενου του Διακογιαννη ο κοσμος το ειχε τουμπανο οτι ο μακαριτης επινε και ηταν και "γυναικάς". Μια κοπελιτσα δεν θα μπορουσε να καταγγειλει κατι . Μια 40αρα μητερα την παιρνεις πιο πολύ στα σοβαρά .
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.570
Like
13.668
Πόντοι
3.656
Την Μπικα πραγματικα την βιασαν (με ορους 2022 , το 2000 δεν θα ηταν βιασμος) αλλα αντε να το αποδειξει .

Κατα τα άλλα πχ σε χωρους εργασιας εχουμε δει και γκομενες να κουνιουνται σε προισταμενους και προισταμενους να καταδιωκουν εργαζόμενες και προισταμενες να καταδιωκουν αντρες εργαζόμενους .

το Metoo δεν στηριζει ωραιες γυναικες (ουτε αντρες) οποτε περιμενουν να μιλφεψουν να κανουν παιδια να σοβαρευτουν και μετα ωριμες πια κανουν την καταγγελια (οι αντρες δεν εχουν τυχη ας ριξουν μια σαβουραγαμία )

πχ στην προσφατη περιπτωση του συγχωρεμενου του Διακογιαννη ο κοσμος το ειχε τουμπανο οτι ο μακαριτης επινε και ηταν και "γυναικάς". Μια κοπελιτσα δεν θα μπορουσε να καταγγειλει κατι . Μια 40αρα μητερα την παιρνεις πιο πολύ στα σοβαρά .
Όσον αφορά τη Μπίτκα
1. Είδες τη συνέντευξή της στον Τριανταφυλλόπουλο;
2. Διάβασες τα 11 σημεία στα οποία στηρίχτηκε η Εισαγγελέας και απέρριψε την καταγγελία της;
3. Έγινε μια καταγγελία για βιασμό στη Θεσσαλονίκη. Γιο ποιο λόγο θεωρείς ότι ήταν λογικό να γίνουν 4 πορείες στην Αθήνα, κι όχι μόνο να γραφούν συνθήματα παντού, αλλά και να βανδαλίσουν το Άγαλμα του Κολοκοτρώνη;
4. Μια Λεσβία απήγαγε τη Μαρκέλλα, τη Βίασε και καταδικάστηκε σε 21 χρόνια φυλακή. Για ποιο λόγο ΔΕΝ έγινε καμία πορεία συμπαράστασης για τον ΒΕΒΑΙΩΜΕΝΟ βιασμό του 11χρονου, ενώ έγιναν τέσσερις για μιά ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ;

Απάντα, και συνεχίζουμε
 

Markelos.

Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2019
Μηνύματα
552
Like
605
Πόντοι
86
Το κακό ειναι οτι ισως στο μελλον υπάρξουν πραγματικα βιασμοι και παρενοχλησεις και δεν ειναι απιθανο με τοσο τρελους,ψυχανωμαλους που κυκλοφορουν εξω, αλλα με τοσα σκανδαλα ψευδων βιασμων δεν θα πιστευει κανεις πλεον, η θα εχει αμφιβολιες :headbang::jerking: Στην Ρωσια δεν γινονται τετοια
 

Nubic

Μέγας
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
4.495
Κριτικές
8
Like
11.421
Πόντοι
3.786
η παρασιτική δικηγορία που βασιλεύει στην Αμερική έβγαλε το καινουριο κοφτηριο με το metoo , θα τα σκάς σε δικηγόρο ακόμα και για να αποδείξει ότι δεν είσαι ελέφαντας
δεν είναι μόνο αυτό παίκτη. Είναι και κάτι ακόμη χειρότερο. Όποιος θέλει να εξφανίσει έναν άντρα από το χάρτη για επαγγελματικό ανταγωνισμό, για τα πολιτικά, για να τον εκβιάσει για λεφτά, δεν χρειάζεται τίποτα πια. Μόνο να πετάξεις τυφλές κατηγορίες.
Αν έχεις προσέξει κανείς δεν ασχολείται με τη δίκη και το ποιος δικαιώθηκε. Μόνο ο Τζόνυ Ντεπ ήταν αρκετά έξυπνος και ρισκαδόρος ώστε να βγάλει τη δική του σε ζωντανή μετάδοση και να καθαρίσει τελικά το όνομά του.
Εδώ ο Γούντι Άλεν αθωωμένος από το δικαστήριο, με χαρτί από ψυχολόγο που έλεγε ότι τα παιδιά είχαν πιεστεί από τη μάνα τους για να πουν ψέμματα, για μια υπόθεση που έχει λήξει εδώ και 30 χρόνια και επειδή η αποτυχημένη κόρη της Μία Φάροου την είδε βάλτε τώρα που γυρίζει πέταξε ένα "πρέπει να με πιστέψετε" και μάντεψε τι - την πίστεψαν.
Ένας γέρος που ούτε σε πάρτι πάει ,ούτε κοσμικός είναι βρέθηκε στα 70φεύγα να τον λένε βιαστή ,να του σαμποτάρουν τις ταινίες και όποιος θέλει να το παίξει άγιος στο Χόλυγουντ να λέει δε θέλω να δουλεύω με έναν βιαστή.
Ποιος βιαστής μωρή Σούζαν Σάραντον που τα ήξερες όλα εδώ και 30 χρόνια; Το παίζεις αγία των φτωχών για να μη σου κλείσουν την πόρτα από άλλες ταινίες μωρή; Στην πλάτη του σκηνοθέτη που σου έδωσε δουλειά;

Απλά μη σου τύχει. Και ο Θεός ο ίδιος να καταθέσει υπέρ σου στο δικαστήριο, η ζωή σου καταστράφηκε από αυτούς που δεν έχουν ζωή και όλη μέρα σχολιάζουν στα social media νομίζοντας ότι αλλάζουν τον κόσμου.

Γνωστή μου, μου είπε ότι ο δάσκαλος υποκριτικής στα 17 της, τη βίασε. Της λέω να τον πάμε στην αστυνομία. Μου λέει "δε με βίασε σωματικά, εγώ του έκατσα, αλλά ήταν πολύ χειριστικό άτομο και με παραπλάνησε ,εγώ ήμουν μικρή και άβγαλτη και αυτός πολύ μεγαλύτερος σε ηλικία και έμπειρος". Υπόθεση Κορκολή δηλαδή και το κορίτσι πίστεψε ότι τη βίασαν, ευτυχώς που είναι καλή κοπέλα και δεν τον έκανε βούκινο τον τύπο.
 

Jim85

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2008
Μηνύματα
1.256
Like
1.606
Πόντοι
216
δεν είναι μόνο αυτό παίκτη. Είναι και κάτι ακόμη χειρότερο. Όποιος θέλει να εξφανίσει έναν άντρα από το χάρτη για επαγγελματικό ανταγωνισμό, για τα πολιτικά, για να τον εκβιάσει για λεφτά, δεν χρειάζεται τίποτα πια. Μόνο να πετάξεις τυφλές κατηγορίες.
Αν έχεις προσέξει κανείς δεν ασχολείται με τη δίκη και το ποιος δικαιώθηκε. Μόνο ο Τζόνυ Ντεπ ήταν αρκετά έξυπνος και ρισκαδόρος ώστε να βγάλει τη δική του σε ζωντανή μετάδοση και να καθαρίσει τελικά το όνομά του.
Εδώ ο Γούντι Άλεν αθωωμένος από το δικαστήριο, με χαρτί από ψυχολόγο που έλεγε ότι τα παιδιά είχαν πιεστεί από τη μάνα τους για να πουν ψέμματα, για μια υπόθεση που έχει λήξει εδώ και 30 χρόνια και επειδή η αποτυχημένη κόρη της Μία Φάροου την είδε βάλτε τώρα που γυρίζει πέταξε ένα "πρέπει να με πιστέψετε" και μάντεψε τι - την πίστεψαν.
Ένας γέρος που ούτε σε πάρτι πάει ,ούτε κοσμικός είναι βρέθηκε στα 70φεύγα να τον λένε βιαστή ,να του σαμποτάρουν τις ταινίες και όποιος θέλει να το παίξει άγιος στο Χόλυγουντ να λέει δε θέλω να δουλεύω με έναν βιαστή.
Ποιος βιαστής μωρή Σούζαν Σάραντον που τα ήξερες όλα εδώ και 30 χρόνια; Το παίζεις αγία των φτωχών για να μη σου κλείσουν την πόρτα από άλλες ταινίες μωρή; Στην πλάτη του σκηνοθέτη που σου έδωσε δουλειά;

Απλά μη σου τύχει. Και ο Θεός ο ίδιος να καταθέσει υπέρ σου στο δικαστήριο, η ζωή σου καταστράφηκε από αυτούς που δεν έχουν ζωή και όλη μέρα σχολιάζουν στα social media νομίζοντας ότι αλλάζουν τον κόσμου.

Γνωστή μου, μου είπε ότι ο δάσκαλος υποκριτικής στα 17 της, τη βίασε. Της λέω να τον πάμε στην αστυνομία. Μου λέει "δε με βίασε σωματικά, εγώ του έκατσα, αλλά ήταν πολύ χειριστικό άτομο και με παραπλάνησε ,εγώ ήμουν μικρή και άβγαλτη και αυτός πολύ μεγαλύτερος σε ηλικία και έμπειρος". Υπόθεση Κορκολή δηλαδή και το κορίτσι πίστεψε ότι τη βίασαν, ευτυχώς που είναι καλή κοπέλα και δεν τον έκανε βούκινο τον τύπο.
Μα έχουμε πει, ο στόχος (αυτής της προπαγάνδας) δεν είναι η ποινική καταδίκη αλλά η καταδίκη στο συλλογικό ασυνείδητο. Στη χώρα μας με την δικαιοσύνη που έχουμε, που λόγω των αποφάσεων που βγάζει ο κόσμος δεν έχει πλέον εμπιστοσύνη, οπότε κάθεται μια χαρά και σε τέτοιες περιπτώσεις.
 
Τελευταία τροποποίηση:
OP
OP
Feet Lover

Feet Lover

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2022
Μηνύματα
161
Like
1.236
Πόντοι
201
Προσωπικη αποψη, θα πρεπει να διωκονται και αυτες που αποσιωπησαν βιασμο τοσα χρονια, και συνεβαλαν στο να συνεχισει να βιαζει ο δραστης


Πολύ ριζοσπαστική άποψη.. αν γινόταν πράξη όμως θα άλλαζε όντως πολλά.. δεν ξέρω όμως προς το καλύτερο ή χειρότερο;;

Μια Λεσβία απήγαγε τη Μαρκέλλα, τη Βίασε και καταδικάστηκε σε 21 χρόνια φυλακή. Για ποιο λόγο ΔΕΝ έγινε καμία πορεία συμπαράστασης για τον ΒΕΒΑΙΩΜΕΝΟ βιασμό του 11χρονου, ενώ έγιναν τέσσερις για μιά ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ;

Είναι θέμα μάρκετινγκ!
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.570
Like
13.668
Πόντοι
3.656
Πολύ ριζοσπαστική άποψη.. αν γινόταν πράξη όμως θα άλλαζε όντως πολλά.. δεν ξέρω όμως προς το καλύτερο ή χειρότερο;;



Είναι θέμα μάρκετινγκ!
.....Είναι θέμα μάρκετινγκ!..... Αν είναι θέμα μάρκετινγκ, που είναι η ισότηατα;
 

Glyfomounix

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Απρ 2022
Μηνύματα
3.230
Like
7.007
Πόντοι
1.056
μου εξηγείς για ποιο λόγο παίρνεις ως δεδομένο το άρθρο που έγραψε μια γυναίκα; Θα σου πω κάποια παραδείγματα

1. Όταν Ο Σβαρτζενέγκερ έβαλε υποψηφιότητα για Κυβερνήτης της Καλιφόρνια, εμφανίστηκε κάποια που κατήγγειλε ότι την είχε παρενοχλήσει πριν από 20 χρόνια. Βέβαια οι ψηφοφόροι του κατάλαβαν τη σπέκουλα, και δεν επηρεάστηκαν, τον εξέλεξαν. Να γιατί τώρα
2. Όταν ο Ασάνζ αποκάλυψε όσα αποκάλυψε στα Γουίκι Λικς, κάποια τον κατήγγειλε για βιασμό. Πέρασαν επτά χρόνια για να αποσύρουν την καταγγελία. Να γιατί τώρα
3. Ο Στρος Καν κατηγορήθηκε ως προαγωγός, άσχετα αν ήταν αδύνατον ένας τέτοιος τύπος οι επικοινωνίες του οποίου παρακολουθούνταν για λόφους ασφαλείας, να κλείνει ραντεβού άλλων αντρών με πόρνες. Στη Δίκη αθωώθηκε από αυτή την κατηγορία, αλλά η Πολιτική του Καριέρα τελείωσε

Κι εσύ, κι αμέτρητα άλλα άτομα της ετερόκλητης συμμαχίας Φεμινιστριών - Αριστεράς - Αδελφάτου - Λευκών Ιπποτών και Μουνοζητιάνων, ΓΟΥΣΤΑΡΕΤΕ ΚΑΡΓΑ όταν κατηγορείται κάποιος πλούσιος ή διάσημος. Παίρνετε εκδίκηση, επειδή τις γυναίκες που κουτουπώνουν αυτοί, εσείς θα τις δείτε ΙΣΩΣ σε Φωτογραφίες. Κάνετε την εξής συλλογιστική. Δεν έχω φράγκα, δεν είμαι διάσημος, άρα αν συμφωνώ συνεχώς με τις γυναίκες, υπάρχουν πολύ περισσότερες πιθανότητες να μου κάτσει κάποια, από το να μου χώσει μια ψευδή καταγγελία. Το Κάρμα όμως είναι μεγάλη Σκύλα, και δεν ξέρεις αν θα νιώσεις τα δόντια του. Εσύ, κάποιος φίλος ή συγγενής
Το συγκεκριμένο προφίλ είναι η προσωποποίηση του σκουπιδοπυρφορου,αν δεν είναι κανας γκευ η φεμινίστρια
 

Glyfomounix

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Απρ 2022
Μηνύματα
3.230
Like
7.007
Πόντοι
1.056
Να προσέχεις όταν προσλαμβανεις γυναίκες. Τους έχουν δώσει τρομερά προνόμια. Καλυτερα άντρας υπάλληλος. Μετα όμως παραπονιουνται οτι δεν τις παίρνουν στις δουλειές. Τώρα θέλουν να έχουν και άδεια περιόδου.
Είμαι υπέρ της άδειας περιόδου. Αν η άλλη δεν είναι καλά ας μη δουλεύει εκείνες τις 2-3 μέρες το μήνα.

Ταυτόχρονα όμως να δεχτεί ότι δεν θα πληρώνεται εκείνες τις μέρες ,η ότι ο βασικός της θα είναι λιγότερος από του άντρα
 

FAT BASTARD

Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2017
Μηνύματα
423
Like
727
Πόντοι
81
Είμαι υπέρ της άδειας περιόδου. Αν η άλλη δεν είναι καλά ας μη δουλεύει εκείνες τις 2-3 μέρες το μήνα.

Ταυτόχρονα όμως να δεχτεί ότι δεν θα πληρώνεται εκείνες τις μέρες ,η ότι ο βασικός της θα είναι λιγότερος από του άντρα
Οχι δεν το δέχονται. Προνομια θέλουν, όχι ισα δικαιώματα. Οταν έχεις τα ίδια δικαιώματα, αλλά λιγότερες υποχρεώσεις, τότε αυτό ονομάζεται προνόμιο. Και αν δίνουμε άδειες για περίοδο, τότε γιατί να μην δίνουμε άδειες για την ημικρανία ή οποιαδήποτε άλλη χρόνια πάθηση, που δεν σου επιτρέπει να εργαστεις, ανά περιοδικά διαστήματα. Δηλαδη οποιος πάσχει από ημικρανίες είναι λιγότερο άνθρωπος απο την άλλη, που νομίζει ότι έχει το χρυσό μουνι.
 

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
13.905
Like
29.745
Πόντοι
6.056
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom